Šátek, portrét, krokodýl, klokan. Královna Alžběta II vystavuje dary od světových politiků

AFP
21. 7. 2017 12:49
Britská královna Alžběta II vystavuje v Buckinghamském paláci dary od světových politiků. Přes 200 předmětů tak ilustruje většinu setkání, která tato jedenadevadesátiletá žena absolvovala. Sama navštívila 89 zemí a přijala více než 100 delegací. Mezi artefakty jsou i dárky od Nelsona Mandely nebo Johna F. Kennedyho, ten Alžbětě věnoval podepsanou a zarámovanou fotku. Od Mandely zase obdržela šátek s motivem lovu. Vedle šátku pak stojí speciální technikou vyvedený portrét, jejž jí věnoval rwandský prezident Paul Kagame. Kromě věcných darů dostala královna i mnoho zvířat - od zástupců Gambie obdržela krokodýla, od Kamerunců slona a od Australanů šest klokanů. Všechna zvířata skončila v zoo.
Scény z vesnice. Dárek od botswanského prezidenta.
Scény z vesnice. Dárek od botswanského prezidenta. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy