Rozsvěcí se podle dezinformačních webů. V centru Prahy nově září Neprašova lampa

Rozsvěcí se podle dezinformačních webů. V centru Prahy nově září Neprašova lampa
Dílo Viditelnost od Jakuba Nepraše.
Dílo Viditelnost od Jakuba Nepraše.
Dílo Viditelnost od Jakuba Nepraše.
Dílo Viditelnost od Jakuba Nepraše.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
6. 1. 2022 19:51
Podloubí Městské knihovny na rohu pražského Mariánského náměstí a Valentinské ulice od čtvrtka nově osvětluje umělecký objekt. Jmenuje se Viditelnost a vytvořil ho Jakub Nepraš, na místě zůstane rok.

Artefakt má zachycovat a vyzařovat rojení informací i dezinformací současného globalizovaného světa, říká Jana Smolková, manažerka projektu Umění pro město, který připravuje Galerie hlavního města Prahy. Lampa bude svítit celý den, pořadatelé však doporučují navštívit ji za soumraku či tmy.

Dílo se zabývá falešnými zprávami neboli fake news, jež dokážou ovlivňovat mysl i chování. Zneužívají a manipulují, většinou pro tržní nebo politický zájem zainteresovaných skupin, který ne každý rozpozná.

Neprašův objekt připomínající městskou lampu má jako pomyslný detektor varovat před zvýšenou aktivitou českých dezinformačních portálů. Vždy, když lampa dostane ze sítě varovný impulz o nové aktivitě manipulativních webů, přijde bouře a sníží se viditelnost v okolním veřejném prostoru, popisují autoři.

"Vizualizace roje falešných informací v bouři, která zastiňuje jasné světlo lampy a může návštěvníka překvapit při procházení podloubím, je signifikantní pro proces, jakým se na nás falešné zprávy snaží působit: zastínit jasný úsudek a mysl, abychom podlehli klamavému přílivu neověřených a záměrně zkreslených či zcela lživých informací," říká kurátorka Marie Foltýnová.

"V tomto mračnu zatemňujících obrazů a titulků je naší nadějí, že včas rozpoznáme původ fake news, rozptýlíme jejich stíny a vrátíme zpět jasnou viditelnost našemu okolí," dodává.

Dílo bylo záměrně umístěné blízko sídla magistrátu, Klementina i městské knihovny a galerie, tedy tam, kde se střetává svět archivovaných informací s aktuálním děním v Praze, vysvětlují pořadatelé.

Práce nazvaná Viditelnost je součástí projektu SOKL z programu Umění pro město, kterým česká metropole podporuje současné umění ve veřejném prostoru.

Galerie hlavního města Prahy od roku 2019 připravuje exteriérové výstavy soudobých děl. Zkratka SOKL se skládá z pojmů současnost, objekt, komunikace a lidé, k nimž se vystavená díla vztahují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistické městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Česko v korupčním žebříčku Transparency International zůstává na 49. příčce

Česko na nově zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Ve férovosti si podle TI tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii nemoci covid-19 potýká s povážlivými problémy. "Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu-19 upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami," varuje organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy