Rozsvěcí se podle dezinformačních webů. V centru Prahy nově září Neprašova lampa

Rozsvěcí se podle dezinformačních webů. V centru Prahy nově září Neprašova lampa
Dílo Viditelnost od Jakuba Nepraše.
Dílo Viditelnost od Jakuba Nepraše.
Dílo Viditelnost od Jakuba Nepraše.
Dílo Viditelnost od Jakuba Nepraše.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
6. 1. 2022 19:51
Podloubí Městské knihovny na rohu pražského Mariánského náměstí a Valentinské ulice od čtvrtka nově osvětluje umělecký objekt. Jmenuje se Viditelnost a vytvořil ho Jakub Nepraš, na místě zůstane rok.

Artefakt má zachycovat a vyzařovat rojení informací i dezinformací současného globalizovaného světa, říká Jana Smolková, manažerka projektu Umění pro město, který připravuje Galerie hlavního města Prahy. Lampa bude svítit celý den, pořadatelé však doporučují navštívit ji za soumraku či tmy.

Dílo se zabývá falešnými zprávami neboli fake news, jež dokážou ovlivňovat mysl i chování. Zneužívají a manipulují, většinou pro tržní nebo politický zájem zainteresovaných skupin, který ne každý rozpozná.

Neprašův objekt připomínající městskou lampu má jako pomyslný detektor varovat před zvýšenou aktivitou českých dezinformačních portálů. Vždy, když lampa dostane ze sítě varovný impulz o nové aktivitě manipulativních webů, přijde bouře a sníží se viditelnost v okolním veřejném prostoru, popisují autoři.

"Vizualizace roje falešných informací v bouři, která zastiňuje jasné světlo lampy a může návštěvníka překvapit při procházení podloubím, je signifikantní pro proces, jakým se na nás falešné zprávy snaží působit: zastínit jasný úsudek a mysl, abychom podlehli klamavému přílivu neověřených a záměrně zkreslených či zcela lživých informací," říká kurátorka Marie Foltýnová.

"V tomto mračnu zatemňujících obrazů a titulků je naší nadějí, že včas rozpoznáme původ fake news, rozptýlíme jejich stíny a vrátíme zpět jasnou viditelnost našemu okolí," dodává.

Dílo bylo záměrně umístěné blízko sídla magistrátu, Klementina i městské knihovny a galerie, tedy tam, kde se střetává svět archivovaných informací s aktuálním děním v Praze, vysvětlují pořadatelé.

Práce nazvaná Viditelnost je součástí projektu SOKL z programu Umění pro město, kterým česká metropole podporuje současné umění ve veřejném prostoru.

Galerie hlavního města Prahy od roku 2019 připravuje exteriérové výstavy soudobých děl. Zkratka SOKL se skládá z pojmů současnost, objekt, komunikace a lidé, k nimž se vystavená díla vztahují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Ředitel společnosti Energoaqua odmítl u soudu vinu v případu znečištění Bečvy

Ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka u vsetínského okresního soudu popřel, že by on nebo podnik způsobili otravu řeky Bečvy, jak jim klade za vinu obžaloba. Vinu popřel také zmocněnec firmy Vladimír Kurka. Soud sledovanou kauzu začal projednávat v pondělí ráno. Firmu z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele státní zástupce obžaloval z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Za ně sedmašedesátiletému Havelkovi hrozí až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.

Před zahájením hlavního líčení Havelka novinářům řekl, že obžalobu vnímá jako neoprávněnou. "Nesouhlasím v podstatě se všemi body skutkové věty, které jsou popsány. Já nesouhlasím, že jsem to udělal, to je první věc, nemám jak to udělat samozřejmě, i z mé pozice. A zadruhé, že Energoaqua to udělala, s tím nesouhlasím taky," řekl Havelka. "Cítím se naprosto nevinný," řekl následně před soudem, kde nyní pokračuje ve své výpovědi. Vypovídat by měl také Kurka, který uvedl, že společnost Energoaqua se cítí nevinná.

Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Obžaloba, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, dospěla k závěru, že se kyanidy do řeky dostaly právě tímto kanálem. Podle státního zástupce Jiřího Sachra byla čistírna dlouhodobě provozována v rozporu se zákony, byly v ní prováděny neodborné zásahy a vypouštěla nedostatečně vyčištěné odpadní vody. Podle Havelky společnost nenakládala s odpady, jak uvádí obžaloba, ale s odpadními vodami, a to v souladu s rozhodnutím orgánů státní správy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka. Na místě jsou i záchranáři, událost se obešla bez zranění. Policii asistují i strážníci. "Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka.

"Na místě máme inspektora provozu a také velkokapacitní sanitní vůz, z evakuovaných nikdo nevyžadoval naši péči," řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. V péči měli záchranáři podle ní pouze zajištěného muže. "Po kontrole zdravotního stavu jsme jej převezli do zdravotnického zařízení. Nejednalo se o zranění," řekla mluvčí.

Policii asistuje i šest strážníků. "Naše hlídky působí ve venkovních prostorách. Zajišťují veřejný pořádek a především se starají o bezpečnost evakuovaných lidí. Ti byli zejména v první fázi rozrušení a někteří z nich mimo jiné neopatrně vstupovali na silnici," popsal v tiskové zprávě mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Doplnil, že několik dalších hlídek městské policie včetně psovodů a pořádkové jednotky je připraveno v rezervě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy