New York - Soud ve Spojených státech rozhodl, že populární potterovská encyklopedie zůstane jen na webu. Vyhověl žalobě J. K. Rowlingové a nakázal nakladatelství RDR Books, aby jejich kniha i nadále zůstala ve skladech.
Nejbohatší spisovatelka a autorka příběhů Harryho Pottera už tradičně při dubnovém slyšení prohlásila, že se nesoudí pro peníze, ale aby se postavila za všechny spisovatele a ochranu jejich práce.
Kauza prý "úplně podlomila její kreativitu" a vydání knihy by nebylo nic jiného, než krádež její sedmnáctileté práce. Plakat ale nebude, protože je Angličanka, dodala na jaře. Soud jí teď dal za pravdu v tom, že Lexikon Harryho Pottera by poškodil její autorské zájmy.
Příručka pro obecné blaho
Protihráčem v ostře sledované autorskoprávní kauze byl Steven Vander Ark, který převedl do čtyřsetstránkové knihy populární potterovskou encyklopedii, kterou vede na internetu.
Dokud byla jen na síti a měla návštěvnost okolo 1,5 milionu fanoušků měsíčně, zdálo se všechno v pořádku. I sama Rowlingová - která svou ságu uzavřela loni v létě sedmým dílem - si pochvalovala, že kdykoli má chvíli čas, zaběhne se do internetové kavárny podívat, co je nového.
Pak se ale podle vzoru Šifry mistra Leonarda dala do pohybu plagiátorská kauza.
Čtěte více: Potter nastoupil k závěrečnému souboji i v češtině Albatros už nehledá padělatele, chce náhradu Grafický speciál: Vše o Harrym Potterovi |
Představitel nakladatele RDR Books argumentoval před soudem tím, že mají právo obsah webu převést na papír. Jejich právník řekl, že lexikon je jen příručka, která se snaží uspořádat spletitý a propracovaný svět Harryho Pottera. To by pak mohlo spadat pod "obecné blaho".
Negativní dopad na čtenáře
Rowlingová v žalobě naopak napsala, že encyklopedie není nic jiného než přeskládaný obsah jejích knih, protože obsahuje popis míst, postav i kouzel.
Osobně prý srovnala své příběhy s vytištěným lexikonem, který na papíře neobsahuje diskuse ani komentáře, a na rozdíl od mnoha jiných potterovských knih v něm nenašla žádný autorský vklad.
Potterovský lexikon najdete ZDE
Zároveň pohrozila, že pokud soud nedopadne v její prospěch, bude to mít negativní dopad na všechny fanoušky a čtenáře. "Autoři budou obezřetnější, než dovolí dát něco na web," prohlásila spisovatelka.
Potterovské série se prodalo 400 milionů kusů v 64 jazycích; filmová série zatím dospěla do adaptace pátého dílu, ale už stačila vydělat 4,5 miliardy dolarů.
Padesátiletý Vander Ark je původem učitel a knihovník. V roce 1999 se poprvé připojil na webu k jedné z diskusí o Potterovi a rok nato založil on-line lexikon, do kterého přispívají fanoušci z celého světa.
Uplakaný brýlatý fanoušek
Už ve svém stanovisku zaslaném soudu prohlásil, že je oddaný fanoušek a že lexikon jen "umocní požitek čtenářů a ještě zvýší zásluhy a umění spisovatelky". K soudu se pak dostavil v potterovských brýlích a při výpovědi se usedavě rozplakal.
Paradoxem je, že návrhy na knižní vydání nejprve odmítl - právě kvůli možnému porušení autorského práva. Souhlasil až poté, co ho RDR Books ujistili o opaku. Přesto si ve smlouvě zajistil klauzuli, že RDR se bude zodpovídat za případnou škodu.
Rowlingová chce lexikon vydat sama a výtěžek dát na charitativní účely. Proto prý nemůže akceptovat žádné doprovodné knihy, které předjímají její encyklopedii a slouží k obohacení jejich autorů.
Stejně se nedávno rozhodla u Bajek barda Beedleho, které původně napsala a ilustrovala jen v sedmi exemplářích.