Rande v Brně. Výtvarnice Kateřina Šedá organizuje seznamku pro 1918 lidí, bude součástí oslav

ČTK ČTK
7. 3. 2018 11:13
Rande pro 1918 lidí bude součástí festivalu Re:publika, který se ke stému výročí vzniku Československa uskuteční v Brně od 26. května do 17. června 2018. Seznamku má na starosti brněnská výtvarnice Kateřina Šedá. Ta naposledy ve spolupráci s Národní galerií inspirovala ke vzájemné komunikaci lidi ve vlaku z Prahy do Drážďan.
Organizátorka brněnské seznamky Kateřina Šedá.
Organizátorka brněnské seznamky Kateřina Šedá. | Foto: Maraton hudby

Kdo hledá partnera či partnerku, mohl by se seznámit v Brně v rámci seznamky, kterou pro celkem 1918 lidí organizuje umělkyně Kateřina Šedá

Podle Šedé se mohou zúčastnit lidé z České i Slovenské republiky bez věkového omezení, nejlépe 959 žen a 959 mužů. Hledat je bude na seznamkách i v obcích, zájemci se mohou hlásit i sami na e-mail [email protected]

"Někteří lidé stráví na seznamkách velkou část života, a přesto žádného vhodného partnera nikdy nepotkají. Stovky lidí komunikují na Facebooku, ale na ulici se vám nepodívají do tváře. Proto jsem se rozhodla pojmout oslavu výročí vzniku republiky jako možnost poskytnout lidem příležitost potkat toho pravého a začít žít jinak," řekla Šedá.

Podobnou akci loni uspořádala ve spolupráci s Národní galerií ve vlaku na trase Praha - Drážďany. Tam s Mikulášem, čertem a andělem cestující inspirovala ke komunikaci s ostatními lidmi ve vlaku, ale i se svými blízkými. 

Náklady na seznamku činí 4,4 milionu korun. Zastupitelé schválili, že polovinu bude financovat město, polovinu pak zaplatí stát. Peníze poslouží například na jízdné nebo ubytování účastníků projektu.

Podle primátorova náměstka Matěje Hollana (Žít Brno) i radní Petry Rusňákové (ANO) je netradiční rande akcí, která zajistí festivalu Re:publika, uspořádanému na oslavu stého výročí Československa, dobrou propagaci. Dalším tahákem bude podle nich několik pláten Muchovy Slovanské epopeje, jež návštěvníci festivalu také uvidí. 

Akce za více než 100 milionů korun, která si klade za cíl oslovit 200 tisíc lidí, má nabídnout multimediální program s 3D filmy a také digitální encyklopedii dějin státu. Do festivalu se zapojí i místní divadla, do archivu vzpomínek pak mohou svými starými fotkami přispět i občané.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy