Český Krumlov věnuje rok 2018 ženám. Vystaví práce Toybox, Šedé nebo partnerky Josefa Váchala

Hana Slívová Hana Slívová
Aktualizováno 25. 1. 2018 23:07
V českokrumlovském Egon Schiele Art Centru budou od dubna do října v rámci projektu Pohled ženy k vidění výstavy Anny Mackové, Marie Blabolilové, Evy Iškové Prokopcové, Magdaleny Rajnišové, Kateřiny Šedé a autorky Toybox.
Výtvarnice, která si říká Toybox. V Krumlově to pro ni bude první velká samostatná výstava.
Výtvarnice, která si říká Toybox. V Krumlově to pro ni bude první velká samostatná výstava. | Foto: Toybox

Do oslav "osmičkového" roku se zapojuje i českokrumlovská galerie Egon Schiele Art Centrum, která ovšem spíš než na vznik republiky klade důraz na fakt, že právě v tuto dobu získaly československé ženy volební právo. 

Výstavní projekt Pohled ženy tak od dubna do října představí výrazné autorky napříč generacemi - Annu Mackovou, Marii Blabolilovou, Evu Iškovou Prokopcovou, Magdalenu Rajnišovou, Kateřinu Šedou a Toybox. 

"Zásadní je z našeho pohledu jejich životní cesta, zkušenost, nadhled a samozřejmě neotřelý způsob vyjadřování výtvarnými technikami," vysvětluje kurátorka a ředitelka centra Hana Jirmusová Lazarowitz.

"Autory - v tomto případě tedy autorky - vždy vybíráme tak, aby paralelně zpřístupněné samostatné výstavy, často promlouvající k obdobnému tématu, byly rozmanité nejen v náhledu na problém, ale také ve způsobech tvorby a časovém těžišti," dodává. 

Přiznává však, že k zajímavým umělkyním se v minulosti v mnoha případech dostala až přes jejich slavnější muže.

"Nejprve jsme připravili výstavu Jiřího Koláře, až po letech přehlídku Běly Kolářové. Nejprve Olbrama Zoubka, až po letech jeho paní Evu Kmentovou. Vystavili jsme také rozsáhlé dílo Josefa Váchala, ale až nyní se snažíme dát dohromady dílo jeho přítelkyně, partnerky a podporovatelky Anny Mackové. Dokonce i loni byla prioritou výstava Pavla Brázdy, abychom v průběhu příprav zjistili, jakým mimořádným talentem disponuje jeho žena Věra Nováková," vypočítává.

Rok 2018 tedy Jirmusová Lazarowitz vnímá jako jakési doplnění skutečností - čistě genderově, ale také obsahově. "Pohled mužů na svět, zachycený v uměleckých dílech, vídáme už mnoho století. Ženy měly oproti tomu maximálně tak roli malířova modelu," doplňuje.

Chystané výstavy projektu Pohled ženy

Anna Macková (1887-1969)

  • Vymohla si možnost věnovat se studiu malby a grafiky. V roce 1918 se seznámila se svým osudovým mužem Josefem Váchalem; cestovali spolu, vzájemně se inspirovali a pracovali na barevných dřevorytech. Macková Váchalovi finančně pomáhala, později se na zdraví páru podepsalo drastické zabavování majetku rodiny Anny Mackové.

Marie Blabolilová (* 1948)

  • Přes specifický minimalismus přináší dílo Marie Blabolilové silné emoce. Výstava této výtvarnice bude retrospektivou zahrnující grafiku, kresby a obrazy s těžištěm v 60. letech. Součástí instalace bude i dobový nábytek, linoleum či sklo. Blabolilovou inspirovaly a byly jí také materiálem k tvorbě. 

Eva Išková Prokopcová (* 1948)

  • Expresivní malby jihočeské umělkyně Evy Prokopcové vystavovali v Českém Krumlově už před deseti lety. Na aktuální výstavě nechá prostřednictvím nových obrazů nahlédnout do nelehkých osudů rodiny, již rok 1948 navždycky rozdělil. Plány na emigraci nakonec zhatila nemoc, matka s novorozenětem kvůli nemoci zůstaly v Československu a přes Šumavu utekl jen otec. Rodina se už nikdy nesetkala. 

Magdaléna Rajnišová (* 1958)

  • Malířka a scénografka se po dlouholetém pobytu v zahraničí vrátila do rodného domu v Kladně. Její životní cesta se odráží v obrazech, v nichž hlavní roli hraje "paměť místa". Tématy Rajnišové jsou pouště a světlo, ale i biblické motivy.

Kateřina Šedá (* 1977)

  • Nový projekt konceptuální umělkyně reaguje na celosvětový jev poslední doby - přeplněnost a zároveň vyprázdněnost světových turistických center, často historických a architektonických skvostů, jimiž protékají statisíce turistů. Ti tato místa postupně "očišťují" od normální infrastruktury i původních obyvatel.

Toybox

  • Autorka komiksů, street artu, ilustrátorka a výtvarnice, která často spolupracuje se sociálně vyloučenými spoluobčany, představí dílo spojené s fenoménem Českého Krumlova, ale také s její novou životní rolí maminky dvojčat.
 

Právě se děje

před 32 minutami

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Trikolóra, Soukromníci a Svobodní půjdou do voleb společně

Trikolóra, Strana soukromníků ČR a Strana svobodných občanů budou společně kandidovat v podzimních sněmovních volbách. Ve čtvrtek podepsaly dohodu o dlouhodobé spolupráci. Jejich předsedové to dnes oznámili na společné tiskové konferenci. Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší řekl, že teprve podle podoby nového volebního zákona se rozhodnou, zda vytvoří volební koalici či zda bude kandidovat jedna ze stran a ostatní ji podpoří.

Strany chtějí podle svých představitelů voličům "nabídnout alternativu k současnému levicovému a protinárodnímu směřování české politiky", uvedli. "Jsem rád, že se spojují tři nesocialistické strany, které vidí řešení ve staré dobré demokracii, v kapitalismu, v národním státu," řekl Klaus.

Předseda Svobodných Libor Vondráček věří, že společná spolupráce zabrání tomu, aby propadly hlasy pravicových voličů, kteří nyní nejsou ve Sněmovně zastoupeni. Je to podle něj poprvé, co se strana ve volbách do Sněmovny rozhodla s někým spojit. "Chceme prosadit antibyrokratickou revoluci, znovu nastartovat českou ekonomiku opřenou právě o houževnatost českých, moravských a slezských podnikatelů a odstranit diskriminaci živnostníků vůči fabrikám a nadnárodním řetězcům," uvedl Petr Bajer, předseda Soukromníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy