Nastal osmičkový rok. Kam vyrazit na výstavy, které se mu budou věnovat? Tady je přehled

Hana Slívová Hana Slívová
1. 1. 2018 6:30
Během roku 2018 si bude řada tuzemských galerií, muzeí a dalších institucí připomínat sto let od založení samostatného Československa, ale také například padesát let od okupace vojsky Varšavské smlouvy nebo výročí třicetileté války. Tady je základní přehled výstavních akcí, které se chystají.
Foto: Pražský hrad

Založeno 2018

Praha, Pražský hrad
Celý rok 2018

Pražský hrad chystá k osmičkovému výročí celkem pět výstav, které budou v areálu Hradu k vidění během celého roku 2018. 

Císařská konírna chystá 10. až 15. ledna 2018 výstavu V základech státnosti, která představí vzácné originály archiválií. Symbolická moc českých korunovačních klenotů je akce přístupná od od 16. do 23. ledna. Návštěvníci na ní uvidí korunovační klenoty v nové vitríně a svatováclavskou korunu si tak budou moci prohlédnout ze všech stran. Výstava Labyrintem dějin českých zemí, která bude probíhat od 27. února do 1. července 2018 v Císařské konírně, představí formou originálních archiválií a dalších unikátních předmětů zlomové okamžiky ve vývoji českého státu od 10. století do současnosti.

Státním symbolům je věnovaný projekt Doteky státnosti (7. 3. - 28. 10., Jízdárna). Vše zakončí výstava v Tereziánském křídle, která pod názvem Stráž na Hradě pražském připomene od 28. června do 28. října 2018, že se vznikem Československé republiky se pojí i založení hradní stráže. Prostřednictvím stovky fotografií a řady trojrozměrných exponátů se návštěvníci seznámí s celou její historií. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy