Tento rok se ovšem stal rokem Pabla Picassa nejen kvůli výročí jeho narození. Španělsko si připomíná i 70. výročí Picassova jmenování ředitelem muzea Prado v Madridu (i když Picasso tento úřad nikdy nevykonával) a především návrat jeho slavného obrazu Guernica do Španělska před 25 lety.
Picasso toto historické dílo, symbol hrůz španělské občanské války (1936 až 1939), namaloval v roce 1937, aby stigmatizoval bombardování baskického městečka Guernica nacisty, spojenci nacionalistických sil Francisca Franca. Guernica je nyní vystavena v madridském Muzeu královny Sofie. Do roku 1981 byla součástí expozice Muzea moderního umění v New Yorku: Picasso nechtěl, aby se Guernica vrátila do Španělska, dokud tu bude vládnout diktatura.
Také sám Picasso se odmítal do Španělska vrátit, dokud byl Franco, který zemřel v roce 1975, u moci. Jenže malíř skonal už dva roky před Francem, a tak na španělskou půdu po svém odjezdu do Francie už nikdy nevkročil. V té souvislosti je připomínán i další slavný španělský rodák, surrealistický malíř Salvator Dalí, který si naopak za frankistického režimu žil velmi dobře.
"Byly tu nabídky, aby se vrátil, ale nechtěl zradit památku svých přátel, kteří za frankismu trpěli," připomněla Picasova snacha Christine Ruizová-Picassová. Picasso si přesto ponechal své španělské občanství a svůj španělský původ nezapřel ani ve svém díle.
Ani Španělsko neztratilo ze zřetele Picassovu "národní slávu". První Picassovo muzeum v historii bylo otevřeno v roce 1963 v Barceloně, kde Picasso často v mládí pobýval a kde je otevřena rozsáhlá výstava. Před třemi lety pak bylo otevřeno i nové muzeum v Picassově rodné Málaze.