Podcast Petra Viziny: Sochu nelze popsat, musíte ji pozorně obejít, říká Immrová

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
11. 11. 2020 18:00
S výtvarnicí Monikou Immrovou o její výstavě v Colloredo-Mansfeldském paláci, o soustředění galerijního návštěvníka i kopcích v Českém středohoří.

Jedna z nejvýraznějších sochařek své generace studovala v první polovině 90. let na Výtvarné škole Václava Hollara. V roce 2001 pak dokončila studia na Akademii výtvarných umění v Praze, kde absolvovala ateliér Jindřicha Zeithammla.

Podcast s Monikou Immrovou si můžete poslechnout zde:

Monika Immrová pochází z Loun v severozápadních Čechách. "Tu krajinu mám stále v sobě, České středohoří zvlášť. Z naší strany od Loun jsou kopce Raná, Oblík a Červeňák holé. Jejich obrysy nemůžete pominout. Stejně jako kopce je důležitá i řeka, která mezi nimi teče, úplný fenomén. Voda v pohybu a hladina, která odráží, co je nad ní. Teď, když u ní nejsem, jsem si řeku nahradila nebem, ale tam není to odrážení," říká.

Výstava nazvaná Tříbení představuje objekty Immrové vytvořené z betonu či kartonu a také její grafiky. "Klidně si můžu vymyslet čtyřicet příběhů, ale pohled na sochu a obcházení kolem sochy vám nemohou nahradit. Se sochou nebudou mít nic společného," zdráhá se umělkyně své objekty popisovat pomocí příběhů toho, jak vznikaly.  

Zkušenost se podle ní popisuje těžko. Má za to, že jediný milimetr dokáže změnit vyznění často rozměrné práce, celá věc se rozhýbá nebo rozzáří, případně ten jediný milimetr vygeneruje problém o roh dál.

Přijměte pozvání k poslechu podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes sochařka a grafička Monika Immrová. K poslechnu na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsSpotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 14 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy