Jedna z nejvýraznějších sochařek své generace studovala v první polovině 90. let na Výtvarné škole Václava Hollara. V roce 2001 pak dokončila studia na Akademii výtvarných umění v Praze, kde absolvovala ateliér Jindřicha Zeithammla.
Podcast s Monikou Immrovou si můžete poslechnout zde:
Monika Immrová pochází z Loun v severozápadních Čechách. "Tu krajinu mám stále v sobě, České středohoří zvlášť. Z naší strany od Loun jsou kopce Raná, Oblík a Červeňák holé. Jejich obrysy nemůžete pominout. Stejně jako kopce je důležitá i řeka, která mezi nimi teče, úplný fenomén. Voda v pohybu a hladina, která odráží, co je nad ní. Teď, když u ní nejsem, jsem si řeku nahradila nebem, ale tam není to odrážení," říká.
Výstava nazvaná Tříbení představuje objekty Immrové vytvořené z betonu či kartonu a také její grafiky. "Klidně si můžu vymyslet čtyřicet příběhů, ale pohled na sochu a obcházení kolem sochy vám nemohou nahradit. Se sochou nebudou mít nic společného," zdráhá se umělkyně své objekty popisovat pomocí příběhů toho, jak vznikaly.
Zkušenost se podle ní popisuje těžko. Má za to, že jediný milimetr dokáže změnit vyznění často rozměrné práce, celá věc se rozhýbá nebo rozzáří, případně ten jediný milimetr vygeneruje problém o roh dál.
Přijměte pozvání k poslechu podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes sochařka a grafička Monika Immrová. K poslechnu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.