Podcast Petra Viziny: Jsem dělníkem politiků. Ale jen v tomto případě, říká Kovářík

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
9. 9. 2020 18:00
Se sochařem Janem Kováříkem o jeho výstavě v barokním zámku a o pomníku Marie Terezie, který bude brzy stát blízko Pražského hradu.

V komnatách a na zahradě barokního zámku v pražské Troji jsou k vidění barevné objekty sochaře Jana Kováříka. Výstava se jmenuje Colorbond a exponáty na první pohled připomínají něco, co tu vyrostlo nebo žije - tedy přírodniny, případně živou organickou hmotu. Současné umění tak v prostorách Galerie hlavního města Prahy vede rozhovor s tvůrci baroka.

Objekty z počátků Kováříkovy tvorby jsou vystavené blízko vchodu. "Působí, jako by do sebe vtahovaly prostor, vznikaly totiž v menších, sklepních ateliérech. Současnější objekty už expandují, vyzařují ven," vysvětluje sochař, který dokončil svá studia na pražské Akademii výtvarných umění u profesorů Jindřicha Zeithammla a Milana Knížáka před 15 lety. Patří tedy již ke střední generaci výtvarníků.

Podcast s Janem Kováříkem si můžete poslechnout zde:

Na rozdíl od běžných výstav nejsou tentokrát v Trojském zámku zakázány doteky. Autor je návštěvníkům přímo doporučuje. "Je-li nutkání sáhnout si na má díla jaksi vzrušující i pro jiné, je to pro mě vždy příjemným zjištěním a mám z toho upřímnou radost," uvádí v katalogu k výstavě.

Kovářík se zároveň brzy nejspíš stane součástí bitvy o pomníky - půtky o to, kterou epochu si sochami připomínat a od které si naopak držet odstup. Pro soutěž vypsanou městskou částí Praha 6 navrhl sochu Marie Terezie. Posměšně se jí někdy říká "kuželka" nebo "figurka z Člověče, nezlob se". Po sedmileté anabázi provázené dvěma protestními peticemi by měla již brzy být instalována blízko Hradčan. Na náměstí pojmenovaném právě po habsburské panovnici, která vládla monarchii mezi lety 1740 a 1780.

Někomu ale vadí, že nová socha reprezentuje vůdčí postavu období, v němž Habsburkové pustošili české země. Radnice Prahy 6, která za vznik díla zaplatila 3,5 milionu korun, naopak označila Marii Terezii za "vládkyni, která měla nepopiratelnou zásluhu na příchodu modernity do habsburského panství včetně českých zemí".

"Nepotřebujeme konkrétní portrét panovnice, jdeme spíš po jejím symbolickém vyjádření," nastiňuje své pojetí Kovářík. A zároveň připouští, že vztyčování pomníků se dnes stalo vysoce politickou záležitostí. "A já jsem teď v tomto ohledu dělník politiků. To si musím přiznat," říká.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes sochař Jan Kovářík. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy