Podcast Petra Viziny: Dalším úkolem galerie jsou zapomenuté sídlištní sochy

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
29. 7. 2020 18:00
S šéfkou Galerie Hlavního města Prahy o šetrnosti, investorech nakupujících umění a nepochopeném géniovi Františku Bílkovi.

Koncem roku by Galerie hlavního města Prahy měla mít nového ředitele nebo ředitelku. Instituci, která spravuje 14 tisíc uměleckých děl a 420 plastik, od roku 2012 vede Magdalena Juříková.

Za jejího působení se na pražském magistrátu, jenž galerii zřizuje a rozhodující částkou jí přispívá na provoz, vystřídali čtyři primátoři, tři muži a jedna žena. Tedy lékař Bohuslav Svoboda za ODS, matematik a geograf Tomáš Hudeček (TOP 09), odbornice na výtvarné umění a jazyky Adriana Krnáčová (ANO) a dnešní primátor města, lékař Zdeněk Hřib (Česká pirátská strana).

Podcast s Magdalenou Juříkovou si můžete poslechnout zde:

Magdalena Juříková těchto osm let bez větších otřesů ustála v čele druhé nejvýznamnější galerijní instituce v zemi. Za stejnou dobu bylo generálních ředitelů Národní galerie pět a momentálně je funkce obsazená jen provizorně. Dobou působení může Juříkovou na srovnatelném postu překonat snad jen Petr Nedoma, stojící v čele Galerie Rudolfinum od roku 1993.

"Kurátorka od Železného ředitelkou Galerie hlavního města Prahy? Vypadá to na dobrou volbu," komentovaly Lidové noviny výběr Juříkové do funkce v roce 2012. Přestože nové ředitelce do té doby chyběly zkušenosti s vedením příspěvkové organizace, podílela se na vytváření soukromé sbírky televizního magnáta Vladimíra Železného a také Komerční banky.

"Neměla jsem představu, jak takový konkurz vypadá. Mojí tehdejší ambicí bylo hned poté se přihlásit do Domu umění v Brně," směje se Juříková při vzpomínce na výběrové řízení.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy