Podcast Petra Viziny: Dalším úkolem galerie jsou zapomenuté sídlištní sochy

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
29. 7. 2020 18:00
S šéfkou Galerie Hlavního města Prahy o šetrnosti, investorech nakupujících umění a nepochopeném géniovi Františku Bílkovi.

Koncem roku by Galerie hlavního města Prahy měla mít nového ředitele nebo ředitelku. Instituci, která spravuje 14 tisíc uměleckých děl a 420 plastik, od roku 2012 vede Magdalena Juříková.

Za jejího působení se na pražském magistrátu, jenž galerii zřizuje a rozhodující částkou jí přispívá na provoz, vystřídali čtyři primátoři, tři muži a jedna žena. Tedy lékař Bohuslav Svoboda za ODS, matematik a geograf Tomáš Hudeček (TOP 09), odbornice na výtvarné umění a jazyky Adriana Krnáčová (ANO) a dnešní primátor města, lékař Zdeněk Hřib (Česká pirátská strana).

Podcast s Magdalenou Juříkovou si můžete poslechnout zde:

Magdalena Juříková těchto osm let bez větších otřesů ustála v čele druhé nejvýznamnější galerijní instituce v zemi. Za stejnou dobu bylo generálních ředitelů Národní galerie pět a momentálně je funkce obsazená jen provizorně. Dobou působení může Juříkovou na srovnatelném postu překonat snad jen Petr Nedoma, stojící v čele Galerie Rudolfinum od roku 1993.

"Kurátorka od Železného ředitelkou Galerie hlavního města Prahy? Vypadá to na dobrou volbu," komentovaly Lidové noviny výběr Juříkové do funkce v roce 2012. Přestože nové ředitelce do té doby chyběly zkušenosti s vedením příspěvkové organizace, podílela se na vytváření soukromé sbírky televizního magnáta Vladimíra Železného a také Komerční banky.

"Neměla jsem představu, jak takový konkurz vypadá. Mojí tehdejší ambicí bylo hned poté se přihlásit do Domu umění v Brně," směje se Juříková při vzpomínce na výběrové řízení.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 46 minutami

Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu, na místě jich zůstane pět tisíc

Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000, řekl to podle agentury Reuters v sobotu americký ministr obrany Mark Esper. V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku týdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánským hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem zpravodajského webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet amerických vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13 tisíc amerických vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy