Podcast Petra Viziny: Chlap kolem padesátky to schytává ze všech stran, říká Hájíček

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
15. 7. 2020 18:00
Se spisovatelem Jiřím Hájíčkem o červené knihovně, partnerských vztazích a pocitu člověka narozeného koncem šedesátých let.

"Měl to být banální příběh. Chlap si najde jinou, o pětadvacet let mladší, a jeho žena neví, jak se s touhle červenou knihovnou vypořádat," říká autor povídek a románů z jihočeského venkova o své novince. Nazval ji Plachetnice na vinětách a původně ji plánoval jako literátský román.

Hlavní postava sice nakonec není spisovatelka, ale literaturu alespoň vyučuje na univerzitě. "A jak se intelektuál s příběhem hodným červené knihovny vyrovnává? Myslím, že v jádru úplně stejně jako holka z vesnice," přibližuje Hájíček.

Podcast s Jiřím Hájíčkem si můžete poslechnout zde:

Držitel cen Magnesia Litera za romány Selský baroko (2006) a Rybí krev (2013) znovu otevírá téma kontrastu českého města a venkova. A opět připomíná historické konflikty, které se ještě nestaly tak docela minulými.

Hlavní představitelka knihy tentokrát patří věkem do "sendvičové generace" - sedmačtyřicetiletá žena s odrůstajícími dětmi a stárnoucími rodiči, o něž je třeba se starat.

V rozhovoru o nové knize Jiří Hájíček vysvětluje, jak jeho vztah k minulosti utvářela rodinná historie, v níž komunisté udělali z dědečka "kulaka" a otci zakázali byť se jen vyučit.

"Na některé věci jsem se nestihl zeptat," lituje Hájíček, který zároveň odmítá plakátový antikomunismus. "Zažil jsem kus totality do nějakých dvaadvaceti let, patřím ke generaci, která si snad jen tak nenechá něco namluvit."

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes spisovatel Jiří Hájíček. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Apple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie loni odhalila více nelegálních migrantů než předloni. Nejvíce bylo Ukrajinců

Policie loni odhalila 5677 cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně, což je o 685 více než v roce předchozím. Je to nejvyšší počet od roku 2015 a druhý nejvyšší za posledních deset let. Stejně jako v několika minulých letech nejpočetnější skupinu odhalených přistěhovalců tvořili Ukrajinci, a to více než čtvrtinu.

Ukrajinci jsou od roku 2008 obvykle nejpočetnější skupinou odhalených osob, jedinou výjimkou byl rok 2015, kdy při velké migrační vlně šlo o Syřany. Loni bylo odhaleno celkem 1504 Ukrajinců, dále 831 Moldavců, 356 Vietnamců, 323 Gruzínců a 271 Rusů. U posledních dvou národností se pořadí oproti předloňsku prohodilo. Zmíněných pět státních příslušností tvoří zhruba tři pětiny celkového počtu zadržených cizinců.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Sedlce poblíž Prahy havaroval autobus, čtyři lidé utrpěli zranění

U Sedlce poblíž Prahy dnes ráno havaroval autobus, čtyři lidé mají lehká zranění. Další dva cestující utrpěli šok a skončili v péči posttraumatického týmu. Vůz po nehodě zůstal v poli, příčina havárie zatím není známa.

Podle prvotních informací se autobus převrátil na bok, mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková to ale popřela. Podle ní zůstal na kolech a není nutné nikoho vyprošťovat. "Autobus je na poli, nepřevrácený," uvedla.

Lidé se podle Kerekové dostali sami ven. Kolik jich v autobuse cestovalo, mluvčí zatím nevěděla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy