Podcast: Děti na fotce jsou potomci vrahů. Ani ony ale nepřežily, říká Kratochvíl

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
1. 7. 2020 18:00
Rozhovor Petra Viziny s fotografem Antonínem Kratochvílem o nočních můrách, hněvu uprchlíka i aféře, při které se ho nikdo z kolegů nezastal.

Fotí zásadně zblízka, a tak se stává součástí děje. Výstava nazvaná Fotoeseje v Galerii hlavního města Prahy přibližuje práci Antonína Kratochvíla ve válkách a konfliktech v Afghánistánu, Bosně, na Filipínách, Haiti, v Iráku, ve Rwandě nebo v Zairu.

Podcast a Antonínem Kratochvílem si můžete poslechnout zde:

Není to pouhý součet tragédií, neštěstí a soužení. Kratochvíl je svědkem, který dává hlas každému, koho fotografuje. Ať jde o děti žijící v kanálech mongolského Ulánbátaru, válečné sirotky, jejichž rodiče patřili k viníkům genocidy ve Rwandě, anebo na fotografiích sledujeme otce, kterému právě zahynul syn, když autem narazil do neosvětleného konvoje americké armády.

"Nezačal jsem pít jako někteří fotografové, ale dvacet let jsem z toho, co jsem viděl, měl noční můry," přiznává Antonín Kratochvíl dnes.

Z Československa odešel, když mu bylo dvacet. Krátce po udělení amerického občanství - dostal ho v roce 1976 - se kromě cest po Afghánistánu znovu začal vracet na východ Evropy, do Rumunska nebo Polska. "Vůně zelí a železničních pražců, kterou jsem si pamatoval i z domova v Československu, mě táhla zpět," vysvětluje.

Východ Evropy v jeho Fotoesejích zastupují také snímky z opuštěného města Pripjať po katastrofě v Černobylu nebo orgie ruské zlaté mládeže na bývalé Stalinově jachtě. Ruská smetánka si fotografa pustila k tělu, když se dozvěděla, že pracuje pro slavný časopis Vanity Fair, který mapuje život celebrit.

Další částí Kratochvílovy retrospektivní výstavy jsou pak originální portréty hudebníků Davida Bowieho a Keitha Richardse, zpěvačky Debbie Harryové nebo herce Willema Dafoea.

Jejich autor je držitelem mnoha prestižních cen, včetně čtyř World Press Photo. Založil vlivnou VII Photo Agency, z níž po obvinění ze sexuálního obtěžování, které proti němu vznesly bývalé kolegyně, roku 2018 rezignoval. Nikdo z kolegů a kolegyň se tehdy za Kratochvíla nepostavil.

Vítejte u podcastu Na dotek. Jeho hostem je dnes fotograf Antonín Kratochvíl. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Apple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 38 minutami

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger

Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka plánována na čtvrtek v lánském zámku.

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil premiéra Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi. Do funkce ho, stejně jako další členy vlády, jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová 1. dubna.

V nové slovenské vládě pokračují téměř všichni dřívější ministři. U moci zůstala koalice čtyř stran, která vznikla po loňských parlamentních volbách.

Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy po roce a necelých dvou týdnech v úřadu, a to v zájmu řešení krize v koalici, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovaly dvě menší vládní strany. V nové vládě bude Matovič ministrem financí.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. OLaNO i v Hegerově vládě obsadilo polovinu ze 16 křesel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy