Plzeňský kraj požádá stát o dotaci na novostavbu galerie

ČTK ČTK
28. 6. 2021 18:36

Na stavbu nové budovy Západočeské galerie v Plzni požádá Plzeňský kraj o státní dotaci. Kraj, který galerii zřizuje, má od města vyhrazený pozemek v těsném sousedství náměstí. Z architektonické soutěže již vzešel projekt. Dotace od státu by mohla dosáhnout až 15 procent ze zhruba miliardové ceny stavby. Žádost v pondělí schválili radní.

Podle posledního aktualizovaného rozpočtu by měla stavba přijít na miliardu korun. "Rozpočet je ale z dubna, od té doby až o 30 procent stouply ceny železa, betonu a podobně," upozorňuje radní pro kulturu a památky Marek Ženíšek z TOP 09, že náklady mohou být ještě vyšší. "Samozřejmě si uvědomujeme, že 15 procent, tedy nějakých 150 až 200 milionů, nestačí," dodává.

Strany krajské koalice se dohodly, že stavba začne, pokud se podaří sehnat alespoň 40 procent nákladů mimo krajský rozpočet. Příští rok by se měla otevřít možnost žádat o dotaci z Evropské unie. Kdyby od ní kraj získal dalších alespoň 150 milionů korun, vypíše soutěž na hlavního dodavatele.

Kompletně již byly vypořádány majetkoprávní vztahy, existuje stavební povolení a pokračují práce na finální podobě projektové dokumentace pro zahájení zadávacího řízení. Se stavbou se počítá v letech 2022 až 2025.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy