Největší vypravěč mezi českými výtvarníky. Tomáš Císařovský vystavuje v Olomouci

Největší vypravěč mezi českými výtvarníky. Tomáš Císařovský vystavuje v Olomouci
Tomáš Císařovský: Ployxena Czerninová, 1996, olej, plátno, 190x120 cm.
Snímek z výstavy Tomáše Císařovského.
Tomáš Císařovský: Kraj světa, 2008, olej, plátno, 160x120 cm.
Tomáš Císařovský. Zobrazit 11 fotografií
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
7. 4. 2022 13:28
Olomoucká Galerie Caesar otevřela výstavu obrazů Tomáše Císařovského. Její biblický název Nevěřící Tomáš vychází z autorova stejnojmenného obrazu, na který mohou návštěvníci narazit hned u vstupu. Zároveň odkazuje na otázky po podstatě lidství, které jsou s výtvarníkovým dílem spjaté.

V Galerii Caesar se šedesátiletý Tomáš Císařovský, který tvoří od 80. let minulého století, představuje poprvé. Výstava potrvá do 29. dubna.

Podle galeristy Miroslava Schuberta se jedná o skromný, ale komplexní průřez malířovým dílem. "Autor pracuje v různých cyklech, pokusili jsme se z nich vybrat jednu věc a naznačit touto výstavou Tomášovu práci a témata, která ho zajímají," říká Schubert.

Přehlídka je rozdělena do tří sekcí, které lze v Císařovského tvorbě vysledovat: jednu tvoří apolitické či každodenní náměty, druhou obrazy týkající se dějin nebo politiky, třetí pak průsečíky historie s popkulturou. Každé vystavené dílo uvádí jiný cyklus prací. Doplňuje je několik spontánně vytvořených akvarelů.

Titulní obraz Nevěřící Tomáš namaloval Císařovský roku 1987 ještě při studiích. "Lze ho vnímat jako základní kámen autorova každodenního přístupu ke světu, jeho základní potřeby si zažité či zaslechnuté obrazově zpracovat a teprve pak pochopit," uvádějí pořadatelé, podle nichž jsou už na tomto díle patrné autorovy výrazové tvůrčí rysy: důraz na barvu a barevnou plochu, velký formát, zjednodušená kompozice či práce se symbolikou a atributy.

Pražský rodák Císařovský v letech 1983 až 1988 studoval na Akademii výtvarných umění. V téže době na sebe upozornil portréty a figurálními výjevy, které braly v potaz historický či společenský kontext. S vrstevníky vystavoval na neoficiálních přehlídkách mladého umění Konfrontace.

Po roce 1989 se stal jedním z nejuznávanějších českých malířů, zařadil se do okruhu autorů pražské Galerie MXM, představil se v mnoha zemích a dnes jsou jeho díla součástí sbírek Národní galerie nebo Galerie hlavního města Prahy. Právník a sociolog Jiří Přibáň z Univerzity v britském Cardiffu jej označil za "největšího vypravěče mezi českými výtvarníky".

Mezi Císařovského významné práce patří cyklus obrazů Z deníku dědy legionáře, který pojal jako splnění snu svého dědečka. Ten chtěl být malířem, místo toho ale bojoval v první světové válce. Díla vznikala ještě v 80. letech, kdy byli legionáři pro komunistický režim tabu.

Známé jsou též Císařovského cykly portrétů české šlechty nebo bývalého prezidenta Václava Havla.

Autor pracuje převážně klasickou technikou oleje na plátno. Od konce minulého tisíciletí svůj záběr rozšířil také na krajinu a později přidal motivy zvířat. Pro jeho osobitě kresebnou malbu jsou charakteristické syté barvy navozující dojem veselosti a rozjásanosti, které ale spojuje s často temným obsahem. Jeho ženou je malířka Erika Bornová, dcera malíře Adolfa Borna. Císařovský měl naposledy předloni výstavy v pražské 8gallery nebo Alšově jihočeské galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy