Narodil jsem se jako holka. Nepoučuju, ale otvírám oči

Jakub Novák
20. 7. 2012 11:55
Miřenka Čechová diskutuje o trangenderu strhujícím způsobem
Foto: Marek Rebroš

Recenze - Mezinárodní festival Nultý bod, který letos opět hostí Divadlo v Celetné, odstartovala světová premiéra představení S/HE IS NANCY JOE Miřenky Čechové & Tantehorse.

Jedna z nejtalentovanějších současných mladých českých umělkyň, herečka, tanečnice a také režisérka a choreografka se v Celetné vydala na cestu ke svatému grálu lidství - hledání identity. I když to možná není úplně správný termín - S/HE IS NANCY JOE vypráví o jejím objevení a cestě, která následuje a posléze vrcholí uskutečněním této identity.
„Narodil jsem se jako holka. Ale jistě vím, že je to omyl."

Foto: Marek Rebroš

Čechová se vrhla na problematiku transgenderu a ukazuje ji v trochu jiném světle. Velmi šikovně se vyhýbá přílišnému aktivismu nebo edukativním snahám a místo toho diváka bere za ruku a provází ho příběhem, jehož děj je sice víceméně znám, ale přesto ho divák prožívá nově. Částečně zatím možná stojí mnohovrstevnatost, a to jak po stránce obsahu, tak formy.

S/HE IS NANCY JOE vypráví příběh dívky, která si, banálně řečeno, vždycky raději hrála s chlapci. Po krátkém období, během něhož je okolím potlačeno ono jasné dětské vidění skutečnosti, zažívá období bezbrannosti a diktátu toho, jak to má být „správně".

Abychom nebyli ke společnosti úplně nespravedliví, je třeba říct, že jedním z těchto diktujících je i samo tělo, které se samo přihlásí během pubertální hormonální záplavy.

Ruku v ruce s tím se zároveň objevuje také ono „světlo na konci tunelu" - naděje na změnu; ta se však v některých chvílích zdá nedosažitelná a stále pořád stejně daleko. Lidská touha po štěstí a svobodě, pokud není brutálně potlačena, je silnější než se občas může zdát a Čechová to předvádí ve strhujícím stylu.

Tématika transgenderu s sebou logicky nese otázky rozchodu psychické a fyzické stránky člověka a zároveň přístup současné reglementární společnosti, která po ztrátě hodnot a vzorů nalézá přístav v pokřivené morálce a snaží se jakýkoliv rozpor nebo odlišnost nikoliv vstřebat, ale vyčlenit a potlačit.

Představení S/HE IS NANCY JOE unikátním způsobem propojuje street-ballet v podání Čechové s „interaktivním" komiksovým pozadím, sloužícím jako druhý vypravěč. Třetí vrstvu tvoří hudba a komentáře.

Foto: Marek Rebroš

Dohromady tento mix, spolu s perfektní hrou se světly, vytváří atmosféru, z které chvílemi až zamrazí - a stejně jako vás studená sprcha po ránu přivede k životu a otevře vám oči, má toto vystoupení podobné účinky.

Vystoupení Miřenky Čechové je součástí programu festivalu Nultý bod, který trvá až do neděle 22. července; o víkendu proběhnou představení ještě v Divadle v Celetné a na lodi Tajemství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy