V kubánské Havaně funguje první soukromá galerie. Pomáhá umělcům dostat se do zahraničí

AFP
9. 8. 2017 11:38
První soukromá galerie na Kubě vznikla v čínské čtvrti na místě bývalého kina. Je neprodejní, ale kubánským umělcům pomáhá dostat se do povědomí zahraničí. A na ostrov, dlouhodobě ovládaný komunistickým režimem, se snaží dovážet špičkové umělce, kteří se věnují soudobému umění.
Havanská galerie na místě bývalého kina. | Video: YouTube / Galleria Continua

V kubánském hlavním městě Havana začala před dvěma lety fungovat první soukromá galerie současného výtvarného umění Galleria Continua.

V prostoru už vystavovala slavná jména - například francouzský konceptuální umělec Daniel Buren, britsko-indický sochař Anish Kapoor, indická sochařka Shilpa Guptová a také zesnulý řecko-italský umělec Jannis Kounellis.

V současné době jsou tu k vidění obrazy dvaatřicetiletého Josého Yaqueho, který se díky galerii dostal na aktuální Bienále v Benátkách.

"Máme dva úkoly. Chceme sem, na Kubu, dostávat renomované umělce, zároveň ale chceme pomoci expanzi kubánského umění za hranice," říká jedna z provozních Luisa Ausendová.

Díky galerii se do Benátek dostal i kolega Josého Yaqueho, konceptuální umělec Reynier Leyva Novo.

Galleria Continua, jejíž název vychází ze sloganu "La lucha continua", tedy "Boj pokračuje", chce zvát na Kubu nejzajímavější současné umělce. Za projektem stojí Italové Mario Cristiani, Lorenzo Fiaschi a Maurizio Rigillo, kteří dlouhodobě otevírají galerie na netradičních místech. Začali v roce 1990 ve středověké italské vesnici San Gimignano, provozují i prostor v Číně. Tam spolupracovali se slavným aktivistou Aj Wej-wejem

"Napadlo mě to na návštěvě ostrova v roce 2014, když jsem se procházel v čínské čtvrti kolem trosek kina z roku 1950," říká Fiaschi o kubánské pobočce. Prostor po domluvě s místními úřady opravil pro potřeby výstavního prostoru. 

Kromě expozic současného umění se tu konají i koncerty, taneční a divadelní představení nebo výstavy fotografií. Práce jsou neprodejní, ovšem majitelům galerie se podařilo sehnat několik sponzorských darů a také podporu tamních diplomatických sborů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
Další zprávy