V kubánské Havaně funguje první soukromá galerie. Pomáhá umělcům dostat se do zahraničí

AFP
9. 8. 2017 11:38
První soukromá galerie na Kubě vznikla v čínské čtvrti na místě bývalého kina. Je neprodejní, ale kubánským umělcům pomáhá dostat se do povědomí zahraničí. A na ostrov, dlouhodobě ovládaný komunistickým režimem, se snaží dovážet špičkové umělce, kteří se věnují soudobému umění.
Havanská galerie na místě bývalého kina. | Video: YouTube / Galleria Continua

V kubánském hlavním městě Havana začala před dvěma lety fungovat první soukromá galerie současného výtvarného umění Galleria Continua.

V prostoru už vystavovala slavná jména - například francouzský konceptuální umělec Daniel Buren, britsko-indický sochař Anish Kapoor, indická sochařka Shilpa Guptová a také zesnulý řecko-italský umělec Jannis Kounellis.

V současné době jsou tu k vidění obrazy dvaatřicetiletého Josého Yaqueho, který se díky galerii dostal na aktuální Bienále v Benátkách.

"Máme dva úkoly. Chceme sem, na Kubu, dostávat renomované umělce, zároveň ale chceme pomoci expanzi kubánského umění za hranice," říká jedna z provozních Luisa Ausendová.

Díky galerii se do Benátek dostal i kolega Josého Yaqueho, konceptuální umělec Reynier Leyva Novo.

Galleria Continua, jejíž název vychází ze sloganu "La lucha continua", tedy "Boj pokračuje", chce zvát na Kubu nejzajímavější současné umělce. Za projektem stojí Italové Mario Cristiani, Lorenzo Fiaschi a Maurizio Rigillo, kteří dlouhodobě otevírají galerie na netradičních místech. Začali v roce 1990 ve středověké italské vesnici San Gimignano, provozují i prostor v Číně. Tam spolupracovali se slavným aktivistou Aj Wej-wejem

"Napadlo mě to na návštěvě ostrova v roce 2014, když jsem se procházel v čínské čtvrti kolem trosek kina z roku 1950," říká Fiaschi o kubánské pobočce. Prostor po domluvě s místními úřady opravil pro potřeby výstavního prostoru. 

Kromě expozic současného umění se tu konají i koncerty, taneční a divadelní představení nebo výstavy fotografií. Práce jsou neprodejní, ovšem majitelům galerie se podařilo sehnat několik sponzorských darů a také podporu tamních diplomatických sborů.

 

Právě se děje

Další zprávy