Centre Pompidou podpořilo Fajta. Petici proti ministrovi podepsalo přes 5000 lidí

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 5. 2019 16:28
Petici za odvolání ministra kultury za ČSSD Antonína Staňka již podepsalo přes pět tisíc lidí. Signatáři se ve čtvrtek večer na Úřadu vlády sejdou s premiérem z hnutí ANO Andrejem Babišem, který jim nabídl setkání.
Odvolání ministra Antonína Staňka již žádá přes 5000 lidí.
Odvolání ministra Antonína Staňka již žádá přes 5000 lidí. | Foto: ČTK

Petice vznikla na protest proti způsobu, jímž ministr Staněk v polovině dubna odvolal z funkce ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. "Deklarované důvody tohoto odvolání, stejně jako argumentace a rétorika, vykazují znaky plnění politické objednávky a připomínají praxi normalizačního období před rokem 1989," stojí v petici zveřejněné na stránkách nekulturniministr.cz, kde sběr podpisů pokračuje.

Ministr Staněk trvá na tom, že oba ředitelé pochybili, což prý potvrdily audity v obou institucích. Odvolání proběhlo standardním způsobem a došlo k němu z řádných důvodů, říká Staněk.

V případě Jiřího Fajta se ministr nejčastěji odvolává na autorskou smlouvu, díky níž si ředitel Národní galerie ke svému ředitelském platu přivydělal během 16 měsíců přibližně milion korun za přípravu výstav.

Podobné smlouvy ale uzavírají i další ředitelé příspěvkových organizací ministerstva kultury, mluvil o tom například ředitel Národního divadla Jan Burian, jak napsala agentura ČTK.

Mezi signatáři petice za odvolání ministra Staňka jsou ředitel Centra současného umění DOX Leoš Válka, režisér Václav Marhoul, architekt Josef Pleskot nebo ředitel uměleckého prostoru Jatka 78 Štěpán Kubišta. Všichni čtyři petici ve čtvrtek večer předají premiérovi Andreji Babišovi spolu s otevřeným dopisem požadujícím rezignaci ministra Staňka.

"Odvolání Jiřího Fajta přerostlo z lokálního názoru ministra kultury České republiky do kulturní ostudy mezinárodního přesahu. Bohužel vysíláme do zahraničí velmi negativní obraz kulturní politiky českého státu," míní ředitel DOX Leoš Válka.

Na mysli má otevřený dopis na Fajtovu podporu, který podepsalo již 38 ředitelů světových muzeí. Jsou mezi nimi šéfové Metropolitního muzea umění v New Yorku, britských galerií Tate, Viktoriina a Albertova muzea v Londýně či vídeňského Uměleckohistorického muzea.

Nejnověji pod peticí, zveřejněnou na webu Státních uměleckých sbírek Drážďany, přibyl podpis Bernarda Blistèna, ředitele pařížského Centre Pompidou. Právě s ním měla Národní galerie Praha na popud premiéra Babiše jednat o užší spolupráci. V polovině dubna bezprostředně po Fajtově odvolání se přitom Centre Pompidou k věci ještě nechtělo vyjadřovat a ministr Staněk ujišťoval, že Fajtův odchod spolupráci neohrozí.

Signatáři české petice, kteří budou ve čtvrtek jednat s premiérem Babišem, zdůrazňují, že pro ně ministr Staněk není partner a že žádají jeho odvolání. "Signatáři petice nekulturniministr.cz na rozdíl od jiných iniciativ odmítají s ministrem Staňkem vstoupit do jednání, naopak požadují ministrovo okamžité odvolání," uvádějí autoři dokumentu.

Ten podepsali například umělecký ředitel Činohry Národního divadla Daniel Špinar, fotograf Josef Koudelka, architektka Eva Jiřičná, dokumentarista Helena Třeštíková, spisovatel Jáchym Topol, režisér Jan Hřebejk, socioložka Jiřina Šiklová nebo ředitelé Galerie hlavního města Prahy, Městských divadelních pražských, Galerie Rudolfinum či Divadla Archa.

Nejde o jedinou výzvu ministrovi Staňkovi. Jinou petici se zhruba 460 podpisy již ministerstvu kultury předali organizátoři demonstrace, která se uskutečnila toto úterý a na kterou přišlo několik desítek lidí. Zorganizovali ji Janek Rous z internetové platformy Artyčok.tv a laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Matyáš Chochola, kteří s ministrem chtějí probrat změnu statutu Národní galerie Praha na veřejnoprávní. Ministr Staněk jim v úterý přislíbil, že se s nimi sejde.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

před 1 hodinou

Zdráhalová si v Naganu vytvořila osobní rekord na pětistovce

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si v posledním závodu v roce 2019 vytvořila osobní rekord na trati 500 metrů. Na Světovém poháru v Naganu ji zajela za 38,902 sekundy a obsadila druhé místo v divizi B. Stejně jako v sobotu na trojce, na které byla v divizi A devátá, si připsala nejlepší výsledek v SP v kariéře na dané trati.

Seriál SP bude pokračovat pátým dílem v Calgary na začátku února, ještě předtím rychlobruslaře čeká mistrovství Evropy v Heerenveenu. V Nizozemsku se od 10. do 12. ledna bude tentokrát bojovat o medaile na jednotlivých tratích.

Další zprávy