Proč se umělec stylizoval jako kuřák. Národní galerie otevřela tři výstavy

ČTK ČTK
23. 9. 2022 19:14
Ze třech nových přehlídek, kterými zahájila podzimní sezonu pražská Národní galerie a od tohoto pátku jsou přístupné v pražském Veletržním paláci, zřejmě největší pozornost poutá ta nazvaná V kroužcích dýmu. Potrvá do 8. ledna příštího roku a představuje portréty i autoportréty moderních umělců zachycených v roli kuřáků cigaret, doutníků či dýmek.

Na jejich příkladu výstava ukazuje proměnu tradičního vnímání autora v nezávislého tvůrce. Představuje příběh kouře v podobiznách českých a evropských děl od baroka po meziválečné umění. Zaměřuje se především na přelom 19. a 20. století i na období avantgard.

Na pozadí tehdejších názorů na kouření, značně odlišných od těch dnešních, dokládá, kterak se moderní umělec kuřáckým gestem vyhraňoval proti společenským pravidlům. Cigareta byla symbolem bohémského života, dandyovské rafinovanosti, dekadentní nervové slabosti i umělecké revolty. Kouření vyvolávalo stav přemýšlení a snění, symbolizovalo obrat do světa snů a představ, uvádějí pořadatelé.

Ti shromáždili okolo 200 děl, vedle soch, obrazů, grafik a kreseb také fotografie či užité umění. Exponáty ze sbírek Národní galerie, například od Pabla Picassa či Edgara Degase, doplňují zápůjčky z tuzemska i pařížského Musée d’Orsay nebo Munch Musea v norském Oslu.

Návštěvníci spatří práce Édouarda Maneta, Pierra Bonnarda či Edvarda Muncha, z českých tvůrců pak Jana Preislera, Karla Hlaváčka, Františka Kupky, Emila Filly či Bohumila Kubišty. Na doprovodných přednáškách se veřejnost dozví více o umělecké bohémě, ženách v kavárně či motivu kouře, mlhy a páry v umění.

Další nová výstava ve Veletržním paláci vznikla ve spolupráci s festivalem Fotograf, který začal zkraje září. Jmenuje se Nikdo sem nepatří víc než vy a reflektuje vzestup nacionalistických, populistických či krajně pravicových směrů. Cílem je představit "umělecké strategie, které zpochybňují konstrukci a manipulaci nacionalistických narativů pro politické účely".

Vystavená díla středoevropských umělců zachycují "nedávný vývoj a jeho historickou podmíněnost, vliv institucí, napětí mezi lokálním a globálním děním či vzdor vůči ideologiím, které prosazují ideu kolektivní subjektivity jakožto stejnorodé skupiny lidí", uvádí anotace.

Do třetice pak byla ve Veletržním paláci zpřístupněna přehlídka letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, která je určena autorům do 35 let. Už poněkolikáté nominovaní odmítli princip soutěže, laureáty se tak stávají všichni. Letos jsou jimi Olga Krykun, David Přílučík, Vojtěch Radakulan, Martina Drozd Smutná a Ezra Šimek. Kurátory jejich prací se stali Jaro Varga a Anetta Mona Chisa. Výstava má tradičně i zahraničního hosta, tentokrát thajského multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie, jenž se zaměřuje na "transformační potenciál vyprávění".

Také přehlídku Nikdo sem nepatří víc než vy a díla laureátů Chalupeckého ceny je možné zhlédnout do 8. ledna příštího roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy