Přiznáváme se k trapnosti. Výstava v Ostravě připomíná skupinu Přirození

ČTK ČTK
20. 9. 2022 14:54
V letech 1989 až 1992 existovala undergroundová výtvarná skupina Přirození, která ovlivnila porevoluční ostravskou uměleckou scénu. Tvorbu jejích členů i přátel teď představuje retrospektivní výstava, kterou lze od středy navštívit v ostravském Domě umění.

Připravila ji Galerie výtvarného umění v Ostravě, potrvá do 31. prosince. Zahrnuje díla Daniela Balabána, Zdenka Janošce Bendy, Hany Puchové či Jiřího Surůvky. Celkem obsahuje práce 14 autorů. "K vidění budou jejich rané malby, grafiky a objekty plné sexuality, grotesky i provokativního pojetí víry. Součástí výstavního projektu jsou také unikátní amatérské filmové nahrávky, které dosud nebyly publikovány," říká mluvčí galerie Jana Malášek Šrubařová.

Podle ní umělce spojoval manifest z roku 1989 s hesly jako "Přiznáváme se k trapnosti" nebo "Čistému vše čisté", která vyjadřovala radikální postoj tehdejší mladé generace vůči establishmentu.

Skupina vznikla roku 1989, kdy se několik mladých lidí rozhodlo vyjádřit nesouhlas s oficiálním uměním. Ke stěžejním okamžikům patřila jednodenní výstava Ahoj lidé! v podchodu k autobusovému nádraží v Ostravě.

Akce se stala jedním z podnětů pro založení skupiny. Ta fungovala na bázi undergroundového společenství, jež jako jediné umožňovalo svobodnou tvorbu. Umělci pořádali výstavy v ateliérech, bytech, na půdách, ale třeba i venku na haldě Ema nebo kopci Landek v Petřkovicích poblíž Ostravy.

Členové se scházeli a společně vystavovali také v domě mikrobiologa Vladislava Holce, který se stal jejich nejmenovaným kurátorem a galeristou, či v bytě manželů Heleny a Pavla Šmídových. Název skupiny vymyslel Daniel Balabán s bratrem, literátem Janem Balabánem, a se Zdeňkem Janošcem. Směrem k performanci pak činnost spolku posunul Jiří Surůvka se svým kabaretem Návrat mistrů zábavy.

Po rozpadu skupiny její členové vystavovali společně jen dvakrát, a to v Ostravě na výstavě Přirození po deseti letech v antikvariátu Černý pavouk roku 1999 a Přirození po dvaceti letech v Minikině Kavárně v roce 2010. Nynější třetí kolektivní retrospektivu připravila kurátorka Renata Skřebská.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy