Přijelo z Prahy. Pleskotovo obří kyvadlo se rozhoupalo v Ostravě

ČTK Kultura ČTK, Kultura
18. 11. 2021 19:38
V ostravské multifunkční aule Gong, která je součástí industriálního areálu Dolní Vítkovice, se poprvé dalo do pohybu obří desetimetrové kyvadlo architekta Josefa Pleskota. Natrvalo se sem přestěhovalo z Prahy.

Objekt, jejž ve středu poprvé rozhoupal sám autor, má sloužit jako pojítko mezi světem techniky a umělecké abstrakce.

Kyvadlo je nově umístěné v prvním patře Gongu. "Zde vznikne nový výukový prostor, který bude spojovat výuku matematiky s humanitními vědami. Emoce a vzorce v jednom," řekl při rozhoupání kyvadla ostravský podnikatel Jan Světlík. Ten za stojí projektem renovace Dolních Vítkovic.

Pleskotovo desetimetrové, zhruba dvě tuny vážící kyvadlo bylo původně umístěno v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora vedeném farářem Tomášem Halíkem. Objekt podle autora skládá poctu technickým dovednostem člověka. Podle Pleskota lze do něj vložit jak neklid, tak klidnou lidskou energii.

V Praze bylo instalováno v kostele v průběhu loňských Velikonoc, kdy se zhouplo nad hlavami věřících. "Když promluva skončila, lidé v lavicích se postavili. A když každý za sebe začal odříkávat modlitbu krédo, tedy vyznání víry, muž s dlouhým bidlem mocným šťouchem rozhýbal kyvadlo. Dřevěno-železná soustava jako obrovský metronom neslyšně odpočítávala modlitbu," popsalo tehdy Aktuálně.cz.

V Ostravě kyvadlo visí na betonové stěně. Vyrobeno je z klasických materiálů jako dřeva a kovu.

K rozhoupání potřebuje lidskou energii. "Vydrží se pak kývat přibližně tři a půl minuty, což je doba, po kterou přibližně trvá katolická modlitba Vyznání víry - krédo," uvedl Pleskot. Stál o to, aby se objekt rozkýval právě při něm. "Je to moment, kdy člověk přechází z osobního vyznání do stavu absolutní vertikality," vysvětlil vloni.

Osmašedesátiletý Pleskot vede vlastní architektonickou kancelář AP ateliér. Získal mnoho ocenění a významně se podílel i na proměně Ostravy. Podle jeho návrhů byla revitalizována právě multifunkční aula Gong a vybudovány Svět techniky, Bolt Tower, objekt Heligonky nebo Zemědělského muzea v Dolní oblasti Vítkovic.

Nyní architekt pracuje na projektu lávky přes řeku Ostravici, která příští rok propojí centrum města s Dolními Vítkovicemi. Pleskot je rovněž autorem dosud neuskutečněné přístavby Galerie výtvarného umění pod názvem Bílý stín v centru města.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy