Fotograf Jiroutek v Liberci vystavuje portréty i snímky obou Ještědů

Fotograf Jiroutek v Liberci vystavuje portréty i snímky obou Ještědů
Jiří Jiroutek: The Blue Ribbon Garden, Los Angeles, California, 2013.
Jiří Jiroutek: Crystal Cove, California, 2013.
Jiří Jiroutek: Fenomén Ještěd, 2001.
Fotograf Jiří Jiroutek.
Foto: Jiří Jiroutek
ČTK Kultura ČTK, Kultura
31. 1. 2022 15:13
Tvorbu čtyřiapadesátiletého libereckého fotografa Jiřího Jiroutka zprostředkovává nová výstava Oblastní galerie v Liberci. Začala minulý pátek a zahrnuje i snímky obou Ještědů, tedy hotelu s vysílačem a obchodního domu zbouraného před téměř 13 lety.

Přehlídka shrnuje fotografovu tvorbu od 90. let minulého století do současnosti. "Její součástí jsou i díla vizuálních umělců, která Jiroutkovu tvorbu inspirovala a inspirují: Čestmíra Krátkého, Vladimíra Birguse, Vladislava Mirvalda, Zdeňka Sýkory a dalších," vypočítává mluvčí galerie Dagmar Fialová.

Symbolem Jiroutkovy tvorby se staly především rozměrné, výtvarně pojaté snímky známých staveb moderní architektury spjatých s Libercem.

Právě do této kategorie patří dva fotografické cykly, jež zachycují jak siluetou a konstrukčním řešením proslulou stavbu vysílače a hotelu Ještěd od Karla Hubáčka, tak architektonicky unikátní obchodní dům Ještěd. Ten vznikl podle návrhu Hubáčka s Miroslavem Masákem.

K vidění je také další Jiroutkův významný fotografický cyklus, dosud neuzavřená portrétní série osobností především z výtvarné scény. Autor dlouho užíval klasické techniky, fotoaparátu Hasselblad a černobílého negativního filmu, z něhož zhotovoval autorské zvětšeniny bez retuší. Řemeslná dokonalost a pečlivě promyšlené, často geometricky řešené kompozice zůstaly jeho typickými znaky i poté, co začal užívat digitální technologie, tvrdí pořadatelé.

Výstavu nazvanou Bílá, černá, horizont připravil kurátor Martin Dostál. V Podbazénové hale a grafickém kabinetu potrvá do 17. dubna.

Oblastní galerie v Liberci vystavuje tvorbu současného fotografa po šesti letech. "A nebude to ojedinělý projekt," avizuje ředitel Pavel Hlubuček. "Fotografie je jedním z hlavních oborů výtvarného umění a zcela přirozeně se těší velkému zájmu publika. Mým záměrem je se jí pravidelně věnovat i v budoucí dramaturgii našich výstav," avizuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy