Podcast Na dotek: Pomníky budoucnosti? Představte si pokémony, říká Okamura

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
3. 2. 2021 18:00
S architektem Osamuem Okamurou o rozzlobeném občanovi, penězích na umění i památníku ve formě esemesky.
Architekt Osamu Okamura, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.
Architekt Osamu Okamura, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. | Foto: Radek Vebr

"Překvapení, nebo dokonce provokace mohou být začátkem dialogu moderního umění s veřejností, není třeba stále opakovat už jednou vyřčené," myslí si Osamu Okamura, předseda komise pro umění ve veřejném prostoru na pražském magistrátu a také děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.

Podcast s Osamuem Okamurou si můžete poslechnout zde:

Po neblahých zkušenostech s divokou instalací výtvarných děl na veřejná prostranství hlavní město loni zřídilo sedmičlennou komisi, jejímž úkolem je napříště celý proces kultivovat. Krom toho má "sedm statečných" - mezi nimiž nechybí například kunsthistorička Milena Bartlová nebo organizátorka festivalu 4+4 dny v pohybu Denisa Václavová - městským částem pomáhat s vypisováním konkurzů na veřejná umělecká díla.

Pomníky a umění v městském prostředí dnes přitom nemusí mít nutně jen podobu kamenných či bronzových soch. Podle Okamury se nabízí i zvuková nebo třeba světelná forma.

"První moment setkání běžného obyvatele s uměním opravdu může být překvapením pro obě strany," uvažuje. A připomíná, že debaty o penězích vynaložených na umění by měly změnit perspektivu - veřejný prostor má v současnosti, měřeno penězi, daleko větší hodnotu než umělecká díla, která do něj jsou zasazována.

Myšlenka, že Praha vynaloží dvě procenta z peněz investovaných do umění právě na to, které pak bude instalováno ve veřejném prostoru, vzešla ze společných úvah magistrátu, Galerie hlavního města Prahy a metropolitního Institutu plánování a rozvoje.

Kdo a podle jakých kritérií rozhodne, které umělce a jaká díla vybrat? Nejde nakonec o věc vkusu a "malou domů" spřáteleným umělcům? A bude Liberec, jedno z Okamurových působišť, evropským městem kultury v roce 2028?

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes architekt Osamu Okamura. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy