FOTO H. R. Giger zaháněl noční můry surreálnou brutalitou

H. R. Giger: Birthmachine.
H. R. Giger: BirthMachine.
Studie k filmu Vetřelec.
Monstrum z filmu Vetřelec (1979).
Studie k filmu Alejandra Jodorowského Duna.
Foto: HR Giger
Kultura Kultura
13. 5. 2014 12:37
Podívejte se na některá díla H. R. Gigera i dokumenty o jeho tvorbě. Švýcarský surrealista a autor monster z Vetřelce zemřel ve čtyřiasedmdesáti letech.

Fotogalerie - Švýcarský surrealista H. R. Giger zemřel v 74 letech. Podívejte se do jeho temných světů, které prý vycházely z nočních můr. Nejčastějším tématem jeho soch a obrazů byla lidská reprodukce, proto se do jeho děl dostával velmi často sex. V jeho surrealistických kreacích je znát i vliv známého britského mága Aleistra Crowleyho.

Gigerův "biomechanický surrealismus" objevil světu režisér Ridley Scott, kterému se zalíbila kniha Necronomicon a přizval jej ke spolupráci na vizuální stránce slavné filmové sci-fi Vetřelec. Za ni získal H. R. Giger Oscara. Toho ovšem vrátil poté, co byl obviněn z šíření pornografie prostřednictvím plakátu ke třetímu albu kapely Dead Kennedys Frankenchrist.

Celé Gigerovo dílo lze vidět v jeho osobním muzeu ve švýcarském městě Gruyeres.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 procenta. Podle Maláčové je to slušné číslo

Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V dubnu byla nezaměstnanost 3,4 procenta, analytici růst na 3,6 procenta odhadli. Oficiální údaje má Úřad práce ČR zveřejnit v pátek.

Ministryně Maláčová označila květnový výsledek ze velmi slušné číslo. Nemyslí si však, že na této úrovni zůstane. Skutečná situace se podle ní ukáže spíše až v září.

Další zprávy