FOTO H. R. Giger zaháněl noční můry surreálnou brutalitou

H. R. Giger: Birthmachine.
H. R. Giger: BirthMachine.
Studie k filmu Vetřelec.
Monstrum z filmu Vetřelec (1979).
Studie k filmu Alejandra Jodorowského Duna.
Foto: HR Giger
Kultura Kultura
13. 5. 2014 12:37
Podívejte se na některá díla H. R. Gigera i dokumenty o jeho tvorbě. Švýcarský surrealista a autor monster z Vetřelce zemřel ve čtyřiasedmdesáti letech.

Fotogalerie - Švýcarský surrealista H. R. Giger zemřel v 74 letech. Podívejte se do jeho temných světů, které prý vycházely z nočních můr. Nejčastějším tématem jeho soch a obrazů byla lidská reprodukce, proto se do jeho děl dostával velmi často sex. V jeho surrealistických kreacích je znát i vliv známého britského mága Aleistra Crowleyho.

Gigerův "biomechanický surrealismus" objevil světu režisér Ridley Scott, kterému se zalíbila kniha Necronomicon a přizval jej ke spolupráci na vizuální stránce slavné filmové sci-fi Vetřelec. Za ni získal H. R. Giger Oscara. Toho ovšem vrátil poté, co byl obviněn z šíření pornografie prostřednictvím plakátu ke třetímu albu kapely Dead Kennedys Frankenchrist.

Celé Gigerovo dílo lze vidět v jeho osobním muzeu ve švýcarském městě Gruyeres.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy