Zemřel H. R. Giger, mistr temnoty a autor monster z Vetřelce

Kultura ČTK Kultura, ČTK
13. 5. 2014 10:48
Švýcarský surrealista zemřel na následky pádu ze schodů. Bylo mu 74 let. Vrátil Oscara za Vetřelce, když byl jeho obraz Krajina penisů prohlášen za pornografii.
H.R. Giger.
H.R. Giger. | Foto: Divadlo Archa

Curych - Švýcarský surrealista H. R. Giger, který je mimo jiné autorem monster z kultovní filmové sci-fi Vetřelec, zemřel v 74 letech. Podlehl zraněním, která utrpěl při pádu ze schodů, sdělila televizní stanice Swiss Television.

Světoznámým se HR Giger stal díky vizuální stránce snímku Ridleyho Scotta Vetřelec z roku 1979. Pro design monster se stala inspirací Gigerova obrazová publikace Necronomicon, vydaná v roce 1977. Za Vetřelce získal H.R. Giger Oscara za nejlepší vizuální efekty.

Podívejte se na dokument o HR Gigerovi.
Podívejte se na dokument o HR Gigerovi. | Video:

HR Giger vystudoval architekturu a průmyslový design v Curychu, ve svých dílech se zabýval především vztahem lidského těla a stroje a vytvořil celou řadu děl, která popisoval jako "biomechanická".

Jeho talent pro strašení filmových diváků využili také tvůrci filmů Poltergeist 2 (1986), Vetřelec 3 (1992) a Mutant (1995). Podílel se také společně se Salvadorem Dalím na přípravě nikdy nerealizovaného, přesto legendárního snímku Alejandra Jodorowského Duna. A s Ridley Scottem se znovu potkal u filmu Prométheus.

Fanoušci si můžou Gigerův temný svět vychutnat i v počítačové hře Dark Seed z roku 1995.

Giger založil umělecký směr nazývaný biomechanický surrealismus, který je inspirován současnou technokulturou a obsahuje prvky brutality, chaosu i temné erotiky. Pro rodáka ze švýcarského Churu prý umění bylo prostředkem, jak se zbavit nočních můr.

Gigerova tvorba se tak neomezovala jen na filmové produkce, je známý i tvorbou nábytku, soch a obrazů.

Oceňované jsou také jeho návrhy na obaly hudebních alb, například Koo Koo pro zpěvačku Debbie Harry a Brain Salad Surgery pro formaci Emerson, Lake and Palmer. Za údajnou oplzlost plakátu s obrazem Landscape #XX (Penis Landscape; Krajina #XX, Krajina s penisy) pro punkovou kapelu Dead Kennedys k albu Frankenchrist byl popotahován soudně. Na znamění nesouhlasu Giger vrátil Oscara.

V roce 1998 otevřel vlastní muzeum ve švýcarském Gruyeres, v němž představuje svá díla i soukromou sbírku, která obsahuje například díla Salvadora Dalího.

V loňském roce byl uveden do Science Fiction Hall of Fame v Seattlu spolu s Davidem Bowiem a J. R. R. Tolkienem.

V roce 2005 se konala pod názvem Mimo dobro v pražském Národním technickém muzeu retrospektiva H. R. Gigera. Při této příležitosti poskytl Zuzaně Kleknerové (nynější šéfce zahraniční rubriky Aktuálně.cz) rozhovor:

Můj Vetřelec není moc mimozemský, říkal H. R. Giger

 

Právě se děje

před 20 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy