Dům umění v Brně vystavuje sochy od Hulačové, lávka stojí v parku Koliště

Dům umění v Brně vystavuje sochy od Hulačové, lávka stojí v parku Koliště
Lávka Reinholda Zissera v parku Koliště.
Sochy Anny Hulačové.
Díla Bohuslavy Olešové.
Díla Jaromíra Novotného.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
6. 8. 2021 16:04
Tři různé podoby současné české výtvarné scény představují nové výstavy v brněnském Domě umění. Kurátoři poskytli prostor malíři Jaroslavu Novotnému, sochařce Anně Hulačové a malířce i kreslířce Bohuslavě Olešové. Ta vytvořila prostorovou instalaci před vchodem do budovy.

V prvním patře Domu umění svou nejnovější tvorbu ukazuje Novotný, výrazný představitel abstraktní monochromní malby. Jde převážně o obrazy, ale také fotogramy, sádry a dvě videa. V každém z pěti výstavních sálů autor rozvíjí jeden zvolený námět.

Hulačová je zejména figurální sochařka. Používá tradiční materiály, dřevo, vosk nebo keramiku, ale také beton, který pro ni představuje symbol civilizačního nebo městského folkloru. V Procházkově síni Domu umění vystavuje soubor soch a sousoší věnovaný současným environmentálním tématům.

Stylizované lidské postavy zbavené individuálních rysů srůstají se stroji, které obsluhují. Výstava potrvá do 19. září, poté sochy zamíří na bienále do Rumunska.

Olešová ukazuje tvorbu z posledního období. Jde o několik tematicky propojených souborů, k nimž se autorka vrací dlouhodobě. Výstava se jmenuje podle jejího rozsáhlého cyklu Žízeň nekonečna. Častými náměty Olešové jsou "všeprostupující energie, vztahy mezi životem na Zemi a pozicí člověka v kosmu", napsali kurátoři.

Současnou nabídku Domu umění doplňuje instalace v parku Koliště. Vytvořil ji Rakušan Reinhold Zisser. Jeho lávka představuje transformaci dřevěného, třicet metrů dlouhého mostu, který vloni překlenoval výstavu v Domě umění.

Zisser byl tehdy na rezidenčním pobytu v Brně a s českým umělcem Martinem Zetem se domluvil na přenesení lávky do Vídně v rámci letního programu tamní Notgalerie. Spolupráce Zissera se Zetem od té doby pokračuje, což dokumentuje právě nová transformace lávky v parku za Domem umění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy