Doporučila komise za Knížákova nástupce Jiřího Fajta?

ČTK Pavel Kroulík, ČTK
16. 4. 2010 8:00
Ministerstvo se k šéfovi NG stále nevyjadřuje

Praha - Výběrová komise, která posuzovala kandidáty na ředitele Národní galerie v Praze, ve středu doporučila ministrovi ke jmenování historika umění Jiřího Fajta. ČTK to řekly dva dobře informované zdroje, nikoli však z řad členů komise ani kandidátů.

Hlasovalo pro něj 10 z 12 členů komise. Fajt byl v 90. letech ředitelem Sbírky starého umění NG; od roku 2000 působí zejména v Německu, přednáší na univerzitách v Berlíně a Praze.

Z Národní galerie odešel po nástupu Milana Knížáka, který se v roce 1999 stal generálním ředitelem celé instituce. Jiří Fajt patřil v posledních letech k jeho kritikům.

Před dvěma lety řekl, že "za Knížákova vedení opustila NG z donucení řada kvalitních odborných pracovníků... z mezinárodně uznávané instituce s pestrou paletou výstavních a vědeckých aktivit se stal uzavřený úřad nekomunikující s internacionální muzejní scénou".

Milan Knížák
Milan Knížák | Foto: Petr Novák, Wikipedia

„Já osobně jsem byl v roce 1999 jeho kandidatuře na generálního ředitele Národní galerie docela otevřený a moje stanovisko nebylo v žádném případě tak kategoricky vyhrocené jako některých tehdejších kolegů," hodnotil Knížáka letos v lednu v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"O to větší bylo zklamání, když jsem ho osobně poznal jako člověka vyhýbajícího se diskusím a vládnoucího výhradně ředitelskými edikty. Mediální bublina, v níž jsem ho do té doby vnímal, bohužel reálný obraz dosti značně zkreslovala. Záhy jsem pochopil, že jeho jedinou ambicí bylo instituci spoutat centralisticky svrchovanou mocí, sbírkám a jejich ředitelům odejmout kompetence, delimitované rozpočty a s tím i tolik potřebnou motivaci."

Celý rozhovor si Jiřím Fajtem přečtěte zde:
Politika Knížáka instalovala a musí ho deinstalovat

Fajt se jako kunsthistorik specializuje na středověké umění, je autorem řady publikací a
článků v domácích a zahraničních časopisech, editoval několik sborníků nebo výstavních katalogů.

Na kontě má jako kurátor řadu výstav. K těm nejznámějším patřila expozice Magister Theodoricus, dvorní malíř císaře Karla IV., kterou hostil v letech 1997 až 1998 Anežský klášter, nebo Karel IV., císař z Boží milosti, již v letech 2005 a 2006 hostil New York a později Pražský hrad.

Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát
Čtěte také:
Hlásí se do konkurzu na šéfa NG opět Milan Knížák?
O Knížákovo křeslo v NG má zájem osm lidí
Bojujte o místo šéfa NG, vyzval ministr Nedomu či Lišku

Politika Knížáka instalovala a musí ho deinstalovat
Pospiszyl: Knížákovou snahou bude zůstat co nejdéle
Knížák sám odejde v roce 2011 z čela NG
Knížák skončí v čele NG. Bude nový konkurz

Jsem Milan Knížák a kupuji předražená díla
Celebritózní umělec Knížák si hraje na rebela

Ministr kultury Václav Riedlbauch, který se jednání komise nezúčastnil, ve čtvrtek dostal její výsledky. Mluvčí ministerstva Jan Cieslar ale řekl, že ministerstvo nebude k výběrovému řízení zatím nic sdělovat.

Foto: SPH

Ministr si chce výstup komise i projekty kandidátů prostudovat. V sobotu však odjíždí na zahraniční služební cestu. Při vyhlašování konkurzu uváděl, že v případě jednohlasného rozhodnutí komise její verdikt neprodleně zveřejní.

Doporučením komise se však ministr při jmenování nástupce Milana Knížáka řídit nemusí. Riedlbauch dříve uváděl, že by chtěl nového ředitele NG vybrat ještě do květnových voleb.

Do konkurzu se přihlásilo celkem osm lidí, jeden uchazeč byl vyřazen kvůli nesplnění formálních požadavků. Mezi kandidáty byli ještě například současný ředitel Sbírky starého umění NG Vít Vlnas, ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný, kurátor Richard Drury, galeristka Monika Burian a pravděpodobně i současný ředitel NG Milan Knížák.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy