Knížák sám odejde v roce 2011 z čela Národní galerie

Kultura Kultura, Red Kul
12. 1. 2010 14:05
Podrobnosti musí dohodnout s ministrem Riedlbauchem
Milan Knížák
Milan Knížák | Foto: Petr Novák, Wikipedia

Praha - Ministr kultury Václav Riedlbauch zahájí jednání s generálním ředitelem Národní galerie Milanem Knížákem o ukončení svého více než desetiletého působení ve funkci. O termínu jeho odchodu ale zatím není rozhodnuto a odvolán z funkce nebyl, jak tvrdily první zprávy. 

Vlna hysterie, kterou vyvolaly v médiích, svědčí  tom, že málokomu je kontroverzní šéf NG lhostejný. Sám Knížák počítá s tím, že ve funkci zůstane do konce roku 2011. "S profesorem Knížákem jsem předběžně mluvil. Znám jeho představu, kdy chce sám končit. Přesné datum jsme ale ještě nedořešili," uvedl Riedlbauch na Radiožurnálu.

Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Tak tedy zní oficiální rozuzlení zmatené "kauzy". Mluvčí NG Petra Jungwirthová totiž odmítla ranní zprávy o odvolání svého šéfa potvrdit a Aktuálně.cz sdělila, že pod vedením současného ředitele chystá NG řadu projektů pro letošní i příští rok. Řekla jen, že oba spolu jednali o dohodě o postupném odchodu, respektive o vypsání výběrového řízení.

"Rozhodně se nejedná o odchod z funkce ve smyslu aktuálního kroku a není za tím žádný skandál nebo nespokojenost," tvrdí.

Minulý týden Riedlbauch informoval, že by do konce svého funkčního období chtěl vyhlásit konkurz na nového šéfa NG a nejraději by ho i dokončil výběrem Knížákova nástupce. Jungwirthová řekla, že konkurs by se měl konat koncem roku a výslsdek by měl být znám do půli roku 2011; nicméně mandát úřednické vlády skončí po květnových volbách.

Sám Knížák pak potvrdil, že s ministrem hovořil o přípravě výběrových řízení, ale rozhodně nekončí v letošním roce. "Už dlouho před Vánoci jsme se dohodli, že bych skončil do konce roku 2011," řekl. Prý počítá ještě s dokončením dvou projektů včetně rozsáhlé rekonstrukce Veletržního paláce.

Foto: Markéta Márová-Dlouhá

Podle informací ČTK to nejprve vypadalo, že Knížák byl odvolán. Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar to ale záhy popřel; potvrdil, že Knížák má opustit funkci, ovšem ministr se s ním musí dohodnout na přesném termínu.

Pokud se tento scénář potvrdí, pak se dá vše interpretovat coby plán, jak Knížák vyklidí pozice výměnou za "důstojný odchod z vlastní vůle".

Rektor, rebel, ředitel

Knížák je šéfem jedné z nejvýznamnějších tuzemských kulturních institucí a nepřehlédnutelnou personou veřejného života, svého druhu celebritou. Léta však sklízí kritiku nemalé části odborné obce, v posledních letech zaznívaly i hlasy volající po jeho odvolání.

Umělec začínal v 60. letech jako cecěný radikální hudebník, performer a výtvarník, letos oslaví 70. narozeniny. Do ledna 1997 byl rektorem pražské Akademie výtvarných umění; do jejího čela byl zvolen bezprostředně po revoluci a zasloužil se o transformaci školy.

Coby glosátor společensko-politického dění si zároveň budoval reformátorsko-rebelskou image, se kterou v roce 1998 neúspěšně kandidoval za ODS do Senátu.

Veletržní palác dostal smrdutou nadílku
Veletržní palác dostal smrdutou nadílku | Foto: Bleskově

Riedlbauch v současné době prověřuje mandáty těch ředitelů příspěvkových organizací, kteří mají své funkce na dobu neurčitou nebo instituce vedou velmi dlouhou dobu. Pro Knížáka platí oba aspekty: do čela NG ho jmenoval v roce 1999 tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD).

Už způsob, jakým se Knížák tehdy ujal funkce, vzbuzoval kritiku - v konkurzu totiž nebyl jednoznačně první. Mluvilo se o tom, že jmenování je trafikou a jedním z výsledků opoziční smlouvy, nicméně jeho nástup byl tehdy pořád ještě vnímán poměrně slibně.

Postupně však začalo čím dál víc odborníků kritizovat jeho přístup ke sbírkám i celkovou strategii instituce včetně nákupů, stejně jako jeho umanutost a neochotu k věcné diskusi.

Ministr Riedlbauch už před časem po dohodě s odbornou komisí potvrdil další tříleté působení Michala Lukeše v čele Národního muzea, v nejbližším plánu má ještě podobně prověřit mandáty šéfů pražského Uměleckoprůmyslového muzea, Národního filmového archivu či muzea ve Strážnici.

Politické krytí

Riedlbauchův předchůdce Václav Jehlička (KDU-ČSL) už loni v březnu oznámil, že vypíše konkurzy na ředitele příspěvkových organizací, kteří jsou ve funkci déle než šest let. To znamenalo, že ve funkci končí i Knížák.

Jehlička vyhlásil, že připravuje nový systém hodnocení práce ředitelů a s tím souvisí i snaha zrušit časově neomezené mandáty. Odmítl ale, že je to postup namířený proti konkrétním šéfům.

Foto: Markéta Márová-Dlouhá
Čtěte také:
Knížák skončí v čele NG. Bude nový konkurz
Ministerstvo: Knížák při nákupu díla nechyboval
Jsem Milan Knížák a kupuji předražená díla
Celebritózní umělec Knížák si hraje na rebela

Tehdejší ministr byl podle Knížákových oponentů dokonce jedním z těch, kdo nad kontroverzním ředitelem a umělcem drželi ochrannou ruku. Řekli to poté, co se s ním několikrát marně zkoušeli sejít. Proto nakonec napsali otevřený dopis.

Významní umělci a teoretici výtvarného umění jeho působení kritizovali již dlouho, ale Knížákova pozice se zdála být neotřesitelná. Asi poslední pokus o změnu iniciovali v dubnu 2008 umělci Tomáš Císařovský a Jiří David (ten patří dlouhodobě k jeho nejznámějším kritikům) a s nimi kritička a kurátorka Galerie Václava Špály Lenka Lindaurová.

Pod jejich otevřený dopis připojilo podpisy padesát často elitních umělců a historiků umění. Napsali v něm, že vedení Národní galerie v Praze je dlouhodobě autokratické, její úroveň stále klesá a kredit nejdůležitější umělecké instituce státu se hroutí.

Trend k izolaci

Upozorňovali i na nedostatečnost práce galerie a její trend k izolaci a sebestřednosti. Jedinou "zásluhou" galerie prý zůstává jen nákladné nekoncepční rozšiřování expozičních prostor ve státem financovaných objektech.

Důvodem tohoto stavu byla podle tehdejšího dopisu právě osoba Milana Knížáka, který je ve funkci už "dlouhých osm let". Domnívají se, že "k oživení činnosti Národní galerie je potřebná obměna vedení, nejlépe vzešlá z otevřeného mezinárodního konkurzu na pozici generálního ředitele".

Ke Knížákově výměně měly vést i jiné důvody: velká fluktuace odborných pracovníků v Národní galerii, konfrontační přístup galerie k jiným významným projektům na poli domácího výtvarného umění či střet zájmů.

Šéf NG byl i jedním z nejhalasnějších oponentů Kaplického knihovny na Letné. Rozešel se i s prestižní Chalupeckého cenou a založil před dvěma lety Cenu Národní galerie 333 - ta ovšem získala od kritiků spíš označení trucpodniku, kterým si Knížák jen získává pozornost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy