Dirigenta Bělohlávka vyznamená britská královna

Kultura ČTK Kultura, ČTK
22. 3. 2012 15:30
Mezi držiteli jsou Catherine Zeta-Jones a Colin Firth
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dirigent Jiří Bělohlávek dostane Řád britského impéria, udělila mu ho královna Alžběta II. Čestný titul komandéra se uděluje jako ocenění za pozoruhodné úspěchy či výborné výsledky v oboru. Stejného vyznamenání se dočkal například také generál Josef Duda, který prokázal svou statečnost zejména jako letec za druhé světové války.

"Jsem šťastný a velmi hrdý na to, že byla takto oceněna má práce," komentoval celou událost podle ambasády šestašedesátiletý Bělohlávek.

Z Londýna se Bělohlávek brzy vrátí zpět

Od roku 2006 působí tento umělec v Londýně jako šéfdirigent Symfonického orchestru BBC, se kterým vystoupí letos v květnu na festivalu Pražské jaro.  V čele londýnského orchestru však českého dirigenta brzy nahradí Fin Sakari Oramo, Bělohlávek byl totiž jmenován šéfdirigentem České filharmonie a do funkce by měl nastoupit již v tomto roce. 

Se symfoniky BBC se letos Bělohlávek ucházel i o Grammy v kategorii Nejlepší výkon orchestru. Nominaci za provedení Šesti symfonií Bohuslava Martinů ale neproměnil.

Titul komandéra mají také Firth či generál Duda

"Jiřímu Bělohlávkovi chci upřímně poblahopřát. Je nejen významným hudebním mistrem, ale i výborným hudebním diplomatem obou našich zemí," řekla britská velvyslankyně v Praze Sian MacLeodová.

Přesné datum předání titulu komandéra Řádu britského impéria prozatím není známo, je ale jen otázkou času, kdy se Bělohlávek zařadí mezi další slavné osobnosti oceněné tímto řádem. Patří mezi ně například Catherine Zeta-Jonesová nebo Colin Firth, který se podílel na zviditelnění britských filmů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy