Designblok v klášteře. Přehlídka našla v sakrální architektuře dobrého partnera

Designblok v klášteře. Přehlídka našla v sakrální architektuře dobrého partnera
...
...
...
Designblok 2020 v Gabriel Loci.
Foto: Jakub Plíhal
Magdalena Čechlovská Jakub Plíhal Magdalena Čechlovská, Jakub Plíhal
9. 10. 2020 17:22
Časové vstupenky, oddělené sektory a pravidelné přestávky na dezinfekci prostor. Největší česká designérská přehlídka Designblok se stará o bezpečnost a je podivuhodné, že letošní 22. ročník navzdory omezením patří k nejpřitažlivějším za poslední roky.

Může za to místo, bývalý klášter svatého Gabriela v Praze na Smíchově přejmenovaný na Gabriel Loci, který posledních 100 let místo benediktinek využívaly státní poštovní instituce. Designblok se tu koná do neděle. Spojení staré honosné architektury a soudobých, občas bizarních stavebních zásahů využili návrháři neobyčejně kreativně.

Podzimní slunce se opírá do fasády kláštera, na prostranství před ním mezi stánky s občerstvením posedává pár lidí na lavičkách moderních tvarů. Zkoušejí tak nejnovější modely mobiliáře několika firem, neboť přehlídka designu začíná už před branou kláštera.

Budeme v Senegalu

Venku je vystaveno i leccos jiného. Například futuristická obytná buňka oblých tvarů. Zařízení je minimalistické a luxusní, jako stvořené pro relaxování na horách nebo v jiné divočině. Výrobce Koma Modular z Vizovic, specializující se na modulární výstavbu, prý umí i nízkonákladové stavby.

"Máme moduly i do uprchlických táborů nebo takové, které se teď dobře hodí jako odběrná místa pro testování. Stavěli jsme i školky a nyní realizujeme modulární přístavbu nemocnice v Karviné. Příští rok se budeme podílet na stavbách dvou letišť v Senegalu," říká hosteska a připomíná mezinárodní úspěch z roku 2015, kdy Koma vyrobila oceněný český pavilon na milánském Expu.

Moduly se po skončení přehlídky přivezly zpět tam, kde byly vyrobeny, a nyní v nich firma má své sídlo.

Futuristická obytná buňka vizovické společnosti Koma Modular je zařízena minimalisticky a luxusně. Zrcadlový plášť odráží klášter sv. Gabriela.
Futuristická obytná buňka vizovické společnosti Koma Modular je zařízena minimalisticky a luxusně. Zrcadlový plášť odráží klášter sv. Gabriela. | Foto: Jakub Plíhal

Podobných informací může návštěvník Designbloku nasbírat hodně, letošní výstava je komunikativnější než jindy. Možná je to světlá stránka smutné skutečnosti, že všechny doprovodné programy - přednášky, diskuze, módní přehlídky i vernisáže - byly s ohledem na protiepidemická opatření zrušeny.

Vystavující se o to víc soustředí na své expozice, u každé postává či posedává zasvěcený "průvodce". Stačí projevit malý zájem a divák se dozví podrobnosti o exponátech, autorech nebo vizi výrobce, který si našel "svého" designéra - návrháře, šperkaře či třeba ilustrátora.

Jako například projekt Omaluj.to, který se na Designbloku představuje veřejnosti poprvé. Tvůrci oslovili několik českých kreslířů, znalce papíru i tiskaře. Vzniklo prvních pět autorských plakátů s poučným obsahem, které jsou určeny k vymalování.

Záměrem je, aby se nad obří omalovánkou sešla rodina nebo přátelé a společně obraz dotvořili. Technickou vychytávku představuje audiostopa, asi patnáctiminutová nahrávka, která prozradí pár encyklopedických zajímavostí k tématu plakátu.

Zatím má zvukový doprovod jen plakát věnovaný českým vynálezcům, který nakreslil Patrik Antczak. Ten vedle vynálezce očních čoček Otta Wichterleho, letce Jana Kašpara nebo manželů Radových, již vynalezli kostkový cukr, umístil i Karla Čapka. Za to, že vymyslel slovo robot.

Ilustrátorka roku 2019 Nikola Logosová do svého plakátu zasadila popkulturní odkazy. Jan Šrámek si řekl, že ztvární několik českých vrcholů, a začal vysílačem na hoře Praděd. Hana Mičková pojednala téma dětství. "Původně to byl linoryt. Stvořila obraz o tom, jaké je vyrůstat na venkově. Že to jde i bez mobilů a počítačových her," popisuje autor nápadu Přemysl Koudela.

Autorské plakáty, které jsou třeba omalovat, vydává značka Omaluj.to. Ten, který je věnovaný českým vynálezcům, nakreslil ilustrátor Patrik Antczak.
Autorské plakáty, které jsou třeba omalovat, vydává značka Omaluj.to. Ten, který je věnovaný českým vynálezcům, nakreslil ilustrátor Patrik Antczak. | Foto: Jakub Plíhal

Autorské plakáty k omalování prý vymyslel v době lockdownu a nápad dotáhl se svou přítelkyní kvůli Designbloku. Jejich značka Omaluj.to byla v době otevření přehlídky stará jen pár hodin. I přesto je zájem o plakáty veliký. "Nestíháme je odbavovat," říká Koudela, který vymyslel ještě charitativní přídavek: za každý zakoupený plakát pošle druhý na dětské oddělení v nemocnici.

Šátky s dekorací

S ilustrátory a mladými animátory spolupracuje také zakladatelka značky SilkyGang Martina Karafiátová. Původní profesí architektka začala vyrábět limitované edice hedvábných šátků potištěné pohádkovou dekorací různých autorů.

"Musela jsem jim prohodit slovosled, u šátků je nejdůležitější barva," říká o spolupráci s výtvarníky vysoká žena. Ukazuje, že i kresba musí mít svůj rytmus, aby měla na šátku smysl, i když si jej majitelka uváže.

Karafiátová spolupracuje například s Viktorem Svobodu, který navrhl šátek s motivem Otesánka. Ilustrátorka Martina Světlíková vytvořila šátek Sněhurka a například Marek Kulhavý vystihl motiv Alenky v říši divů.

Prostor, který snad býval jednou z cel řeholních sester, Karafiátová proměnila v útulný pokojíček, ve kterém se na zdech lesknou hedvábné šátky a jiné se ladně "povalují" v papírovém pouzdře.

V sále s byzantskými freskami mají svou instalaci skláři značky Aldit.
V sále s byzantskými freskami mají svou instalaci skláři značky Aldit. | Foto: Jakub Plíhal

Lahve na výrobní lince

Designblok je plný kontrastů, střídají se výrobky, móda vedle výrobce ginu, který své speciální lahve představuje na rotující "výrobní lince" za doprovodu cinkavé hudby, design motorek vedle šperků, plechových mechanických hraček a kancelářských svítidel. Všechny exponáty spojuje výjimečný design, patrný i na jednotlivých expozicích.

V původní křížové chodbě se vyjímají skleněné závěsné lampy. Podlahu jedné z věží, kde se představuje kancelářské vybavení, posypalo spadané listí ze stromů. Vlnitá přepážka z průsvitného plastu, jež zřejmě oddělovala technické zázemí, je působivě podsvícená jako dobrá kulisa pro retro sci-fi film.

Nevzhledná plastová přepážka inspirovala návrháře z nábytkářské společnosti Lino Design k futuristické instalaci.
Nevzhledná plastová přepážka inspirovala návrháře z nábytkářské společnosti Lino Design k futuristické instalaci. | Foto: Jakub Plíhal

Architektura, do které byl posazen letošní Designblok, má silný příběh. A poměřuje se s příběhy, které do svých návrhů vtiskli designéři.

"To jsou lyže na skialpinismus. Sem se upevňuje tulení pás," říká mladý muž propagující značku Egoe, jež loni získala ocenění Red Dot, a ukazuje zářez ve špičce lyží. Do něj se zachytává pás překrývající skluznice pro snadný výstup po zasněženém svahu. O klikaté, červené lince, která zdobí povrch lyže, mladík prozrazuje, že je to záznam srdeční frekvence jednoho kamaráda při výstupu na Kozí hřbety v Krkonoších.

Na otázku, proč je záznamová křivka na konci tak spletitá, se usměje: "To znázorňuje extázi na konci výstupu."

Přežili díky rakvím

Masivní rozkládací stůl i s židlemi visí ve vzduchu obráceně, nohama vzhůru. Výrobce značky Kaplan tak vybízí návštěvníky, aby si prohlédli čisté zpracování i "na rubu" nábytku.

"Firmu založil můj dědeček v roce 1934," říká jednatel společnosti Lukáš Kaplan. "Ještě za druhé světové války babička podnik s pětadvaceti zaměstnanci udržela, vyráběly se hlavně rakve. Ale po válce jsme o něj přišli a po roce 1989 jej musel otec obnovovat," říká muž v obleku.

Na rodinnou tradici je očividně hrdý. "Vidíte tu kresbu dřeva, jak navazuje i přes rozloženou desku stolu?"

Nábytkářská firma Javorina naplnila téma přehlídky, kterým je vášeň, přímočaře: rozestlanou postelí se svatozáří.
Nábytkářská firma Javorina naplnila téma přehlídky, kterým je vášeň, přímočaře: rozestlanou postelí se svatozáří. | Foto: Jakub Plíhal

Designblok má i své čistě umělecké pasáže. Dožluta laděnou expozici tu představuje Moravská galerie v Brně. Zaměřuje se na nejnovější přírůstky od českých designérů, které se nedávno staly součástí její sbírky. Ty budou mít své místo po dokončení rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea v nové expozici.

Centrální prostor Designbloku tvoři takzvaná designerie, odpočinková "rajská zahrada", ve které jsou dvě bistra zasazena do instalace z bíle natřených štaflí a husté vegetace v květináčích. Štafle slouží jak opora pro posezení nebo jako houpačky. Autor designerie Jan Plecháč sem zabudoval i fotokoutek.

K Designbloku se tradičně připojují speciálními programy i desítky designových obchodů po celé Praze a letos poprvé se přehlídka rozšířila také do on-line prostoru. Na webu Designbloku si návštěvníci mohou prohlédnout instalaci vystavujících designérů i firem. Virtuální prohlídky expozic budou k vidění do konce října.

Designblok

Prostor nazvaný Gabriel Loci na Smíchově, Praha, přehlídka potrvá do 11. října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy