Královské opeře došly peníze. Prodá Hockneyho obraz až za půl miliardy korun

Reuters Kultura Reuters, Kultura
5. 10. 2020 20:05
Královská opera v Londýně vydraží obraz ze začátku 70. let minulého století od slavného malíře Davida Hockneyho. Rozhodla se tak ve snaze kompenzovat výpadek z prodeje vstupenek kvůli pandemii koronaviru, která instituci založenou roku 1732 uvrhla do největší krize v její historii.
Portrét sira Davida Webstera namaloval David Hockney v roce 1970, kdy Webster odcházel do důchodu.
Portrét sira Davida Webstera namaloval David Hockney v roce 1970, kdy Webster odcházel do důchodu. | Foto: David Hockney Foundation

Hockneyho portrét operního manažera Davida Webstera, jenž Královskou operu, známou jako Covent Garden, vedl v letech 1945 až 1970, bude aukční síň Christie's dražit 22. října. Odhadovaná cena se pohybuje mezi 11 a 18 miliony liber, což je v přepočtu mezi 328 a 537 miliony korun.

"V době, kdy čelíme největší krizi v historii naší instituce, je prodej úžasného portrétu sira Davida Webstera od Davida Hockneyho klíčovou součástí naší strategie pro přežití," vysvětluje šéf opery Alex Beard. "Výtěžek z prodeje použijeme na to, abychom zajistili, že jedni z nejlepších světových umělců se vůbec někdy budou moci vrátit na jeviště," dodává.

Podle britského deníku Guardian se mezi ostrovními kulturními institucemi jedná o bezprecedentní krok.

Královská opera, stejně jako většina kulturních institucí ve Velké Británii i jinde ve světě zavřela v polovině března, kdy se světem prohnala první vlna koronaviru. Od té doby se nedaří obnovit provoz, a tudíž ani prodej vstupenek na představení. Stávající situace, kdy nakažených opět rychle přibývá, nedává mnoho nadějí na brzký obrat.

Dílo dnes třiaosmdesátiletého Davida Hockneyho, považovaného za jednoho z velikánů britského umění 20. a 21. století, označuje aukční dům Christie's za "mimořádné, dokonale zachycující umělcovu mistrovskou techniku malby i smysl pro barvu".

"Ten portrét má skoro divadelní parametry, což je vzhledem k výběru osobnosti příznačné," poznamenává Katharine Arnoldová, šéfka oddělení Christie's pro poválečné a současné evropské umění.

Autor obrazu David Hockney.
Autor obrazu David Hockney. | Foto: Reuters

Portrétovaného někdejšího šéfa opery Davida Webstera označuje Arnoldová za vizionáře, který Covent Garden dostal na světovou špičku. Obraz vznikl roku 1970, kdy Webster odcházel do důchodu. Od té doby malba zdobí historické sídlo opery.

Podle jejího nynějšího šéfa Alexe Bearda prodej malby zapadá do širší strategie, kterou si Královská opera v Londýně vytyčila pro přežití. Kromě zhodnocení vlastního majetku šetří, žádá o peníze diváky a také prosí o finanční podporu či půjčku od britské vlády.

Pokud by se ve všech čtyřech složkách záchranného plánu podařilo dosáhnout vytyčených cílů, Královská opera "pomůže komunitě našich umělců přežít tuto dobu a zajistit, že v dalších dekádách budeme opět schopni nabídnout publiku špičková baletní, taneční, hudební i operní představení".

"Jsme největší kulturní zaměstnavatel v zemi. Nezbylo nám než se podívat na všechen majetek, kterým disponujeme. A v něm se tento obraz mimořádné ceny jednoznačně vyjímá," dodává Alex Beard.

Malíře Hockneyho prý informoval o záměru vydražit malbu. "Máme dobrý vztah. Ale to víte, že ho netěší, když jdou jeho díla na trh," dodává Beard, který dříve pracoval pro britskou galerii Tate.

Hockney dlouhodobě patří k nejžádanějším žijícím malířům. V roce 2018 síň Christie's vydražila jeho obraz Portrét umělce (Bazén se dvěma postavami) za 90,3 milionu dolarů, v přepočtu téměř 2,1 miliardy korun. Stal se tak nejdražším dílem žijícího autora. Vloni však rekord pokořila socha králíka od Jeffa Koonse, prodaná za 91,1 milionu dolarů.

K dalším nejdražším žijícím autorům vedle Koonse a Hockneyho patří Němec Gerhard Richter, Skot Peter Doig, Angličan Damien Hirst a Američan Jasper Johns.

Jak dodává BBC, Královská opera v Londýně minulý týden oznámila, že by do konce roku v omezených podmínkách ráda uvedla alespoň několik baletních a operních představení. Mezi nimi je mimo jiné Louskáček s Čajkovského hudbou, kterého instituce od roku 1984 zařazuje každé Vánoce.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy