Víno rozlévá robotická ruka. Na návrhu futuristické vinárny se podílel David Černý

Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
29. 11. 2018 9:00
Dva zakulacené kontejnery posazené na sobě připomínají velkého psa, možná kajutu vesmírné lodi. Jedna z prosklených stěn je oknem a zároveň projekční plochou, na níž běží šoty o robotice.
Nejpřitažlivější součástí centra Cyberdog je vinárna. | Video: Jakub Zuzánek

Původně to měl být malý informační stánek na pěší zóně u stanice pražského metra Nové Butovice. Nakonec se tam právě dnes otevírá takzvané technologicko-informační centrum Cyberdog s robotickou vinárnou.

Technologicko-informační centrum Cyberdog stojí u stanice metra Nové Butovice.
Technologicko-informační centrum Cyberdog stojí u stanice metra Nové Butovice. | Foto: ČTK

"Chceme světu ukázat, kam směřujeme, že za chvíli budou všechno dělat roboti," vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva developerské firmy Trigema, která Cyberdog financovala a vybudovala. "Měla to být zakázka, ale nenašli jsme nikoho, kdo by to postavil," doplňuje výtvarník David Černý, který je spolu s Tomášem Císařem autorem návrhu. Oba společně založili studio Black n' Arch. Cyberdog je jeho prvním výsledkem.

Nejpřitažlivější je zde vinárna. Futuristicky zařízený interiér zaplňují designové židle od studia Konsepti a podsvícené stolky s QR kódy uprostřed. Po jejich načtení si zákazník může prostřednictvím svého mobilního telefonu objednat ze sedmi nápojů. Na výběr je šest druhů vín nebo mošt.

Tanec se sklenkou vína

Na objednávku zareaguje oranžová robotická ruka značky Kuka, která se ohání za barem. "Vidíte, teď otevřel láhev a jde si pro nálevku, aby nebryndal," komentuje robotovo počínání téměř otcovsky Marcel Soural.

Je fascinující sledovat, jak rychlé pohyby robotické ruky náhle zpomalí, když má uchopit sklenici plnou vína. Potom ji plynule, v ladné křivce zvedne a uloží do jednoho ze dvou vozíčků upevněných na kolejnici pod stropem. Plný vozík se rozjede na místo určení, tam se spustí asi čtyřicet centimetrů nad desku stolku a čeká, než si zákazník své víno sám "vyloží".

"Naléváme přesně 0,125 litru, robot to pozná podle váhy," prozrazuje Soural a všímá si, že jedna sklenička na baru zůstala pod mírou, protože víno v lahvi došlo. "Uvidíme, jestli načne novou, nebo jestli bude šidit," komentuje robotovo počínání developer. Nakonec je potěšen: "Nešidí, je poctivý," usmívá se, když robot sáhne po nové láhvi a sklenku dolije.

Tvůrci Cyberdogu si ještě nejsou vším jistí. "Začínáme zkušební provoz a potřebujeme, aby lidé, kteří přijdou, byli trpěliví a pomohli vychytat nedokonalosti," žádá Soural, podle něhož by pro začátek nebyl dobrý nápad, aby si zákazníci u jednoho stolu například objednali čtyři různá vína.

David Černý (vlevo) pozoruje robotickou ruku ve vinárně uvnitř technologicko-informačního centra Cyberdog.
David Černý (vlevo) pozoruje robotickou ruku ve vinárně uvnitř technologicko-informačního centra Cyberdog. | Foto: ČTK

Dezert v tubě

Jídla a teplé nápoje zde budou zpočátku servírovat lidé. Speciální kosmickým stylem inspirované pokrmy má připravovat personál sousední restaurace Trifot. Časem by je měl umět ohřát a naservírovat robot v Cyberdogu.

"Chceme návštěvníky překvapovat. Například jako dezert dostanou v misce tři tuby, a když si je vymačkají, vyjede marmeláda, mascarpone a další ingredience. Každý si udělá vlastní kombinaci," láká Marcel Soural. Platit se v robotické vinárně bude přes aplikaci kartou, je ale možné také přivolat obsluhu.

Ve chvílích, kdy automatický "barman" nemá objednávku, nezahálí. Umělec David Černý mu nechal naprogramovat neklidnou "povahu": robotická ruka ve chvílích volna svíjivě tančí, nebo sebou háže a škube, jako by imitovala breakdance. Uvnitř vinárny má ostatně znít hudba inspirovaná vesmírem.

Speciálním vizuální i hmatovým zážitkem jsou pak drobné a nenápadné intervence Davida Černého do interiéru. Že půjde o výzdobu vtipnou a nekorektní, se dalo očekávat. Malá vinárna, která pojme 40 lidí, se téměř jistě stane atrakci. Ještě před otevřením provozovatel evidoval několik rezervací pro vánoční večírky.

Foto: ČTK

Prototyp za 21 milionů

Cyberdog s robotickým barmanem má ve světě obdobu jen na několika místech, například v jednom kasinu v americkém Las Vegas, kde roboti nalévají mixované nápoje. "To je ale jednodušší než otevírat lahve s vínem," dodává Marcel Soural.

"Máme všechny plány a zkušenosti. Je to prototyp. Teď už zbývá jen vychytat chyby, optimalizovat náklady a pokud bude zájem, můžeme Cyberdog postavit kdekoliv," plánuje developer, jehož firma dala za technologický prototyp 21 milionů korun. V robotické vinárně, která bude otevřena denně od 17 do 23 hodin, stojí sklenka vína 75 korun.

Cyberdog je součástí novobutovické pěší zóny, podél níž firma Trigema postavila komplex obytných a kancelářských budov. Dominantou je obří kinetická socha Trifot, dílo Davida Černého, umístěné před stejnojmennou restaurací a galerií Czech Photo Centre.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy