Je svět jako Babylon, určený k zániku? Umělec Škapa šel z ulic do galerií

Výtvarník Michal Škapa při komentované prohlídce v pražské Galerii Villa Pellé.
Výtvarník Michal Škapa při komentované prohlídce svých děl v pražské Galerii Villa Pellé.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 11. 2018 17:04
Všechna tři podlaží i exteriér Galerie Villy Pellé v pražských Dejvicích zabírá nová výstava umělce a grafika Michala Škapy, který letos oslavil čtyřicáté narozeniny.

Představitel street artu a graffiti byl od raných 90. let minulého století znám pod pseudonymem Tron. Ve Ville Pellé teď představuje obrazy vytvořené technikou airbrush, grafiky i trojrozměrná díla.

Foto: ČTK

Přehlídku uvozuje podtitul Všichni mladí budou svědky dne, kdy padne Babylon. Vypůjčen je ze snímku Rockers natočeného roku 1978, kdy Michal Škapa přišel na svět.

Vystavenými díly výtvarník "reaguje na městské struktury, jež pomocí metafor zachycují komplikovaný civilizační vývoj, a odkazuje k novodobým prorokům, kteří současný západní svět označují za nový Babylon určený k zániku", jak uvádějí pořadatelé výstavy.

Michal Škapa vzešel ze silné streetartové generace takzvaných writerů poloviny 90. let minulého století. Pod pseudonymy jako Tron 834, 2Rock nebo Key patřil k prvním, kdo po sametové revoluci etablovali graffiti ve zdejších ulicích.

"Na české graffiti scéně se pohybuje od devadesátých let, kdy jako třináctiletý kluk běhal se sprejem po pražském Klárově a Těšnově," popsaly vloni Lidové noviny.

První setkání s graffiti Škapa jako mnoho Pražanů zažil u zatáčky z Klárova nahoru na Letnou nebo na Těšnově. "Tam jsem byl schopný chodit několikrát týdně, vždy tam bylo něco nového. Dnes je město zahlcené vizuálním smogem, na začátku 90. let nebyl prostor přeplněný reklamami, vývěsními štíty a billboardy," popisoval vloni Lidovým novinám výtvarník, který už se dnes venkovnímu graffiti nevěnuje. Stále ho prý ale sleduje.

Někdejší činnost spojenou s graffiti Škapa už dávno zužitkoval v osobitém uměleckém stylu, jejž z urbanistického prostředí přenesl nejprve do prostoru galerií a nakonec i uměleckých sbírek.

Reprodukce jednoho z děl Michala Škapy v Galerii Villa Pellé.
Reprodukce jednoho z děl Michala Škapy v Galerii Villa Pellé. | Foto: Villa Pellé

Dnes Škapa patří do okruhu autorů někdejší pražské Trafačky, zároveň je zakladatelem sítotiskové dílny Analog Bros a spolupracovníkem vydavatelství BiggBoss. Účastnil se několika oborových prezentací včetně rozsáhlé mezinárodní přehlídky graffiti a streetartu Names z roku 2008. Před osmi lety reprezentoval Českou republiku na Expu v čínské Šanghaji.

Dnes se lze setkat se Škapovou tvorbou také na obalech knih, časopisů jako někdejšího Free Magazinu či desek. Autor vytváří nástěnné malby, akrylové rukopisné abstrakce, airbrushové figurativní kompozice a také instalace na míru konkrétním prostorům.

Současnou výstavu Michala Škapy v pražské Ville Pellé příští sobotu 1. prosince doprovodí tvůrčí dílna, v plánu jsou také vzdělávací programy. V lednu budou moci návštěvníci absolvovat komentovanou prohlídku se Škapou i kurátorem Radkem Wohlmuthem. Ten už autorovi vloni přichystal přehlídku v Trafo Gallery nacházející se v Pražské tržnici. Předešlou významnou výstavu měl Škapa před čtyřmi lety v Chemistry Gallery.

K současné expozici ve Ville Pellé, která potrvá do 27. ledna, příští měsíc vyjde monografie Škapových děl.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy