Je svět jako Babylon, určený k zániku? Umělec Škapa šel z ulic do galerií

Výtvarník Michal Škapa při komentované prohlídce v pražské Galerii Villa Pellé.
Výtvarník Michal Škapa při komentované prohlídce svých děl v pražské Galerii Villa Pellé.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 11. 2018 17:04
Všechna tři podlaží i exteriér Galerie Villy Pellé v pražských Dejvicích zabírá nová výstava umělce a grafika Michala Škapy, který letos oslavil čtyřicáté narozeniny.

Představitel street artu a graffiti byl od raných 90. let minulého století znám pod pseudonymem Tron. Ve Ville Pellé teď představuje obrazy vytvořené technikou airbrush, grafiky i trojrozměrná díla.

Foto: ČTK

Přehlídku uvozuje podtitul Všichni mladí budou svědky dne, kdy padne Babylon. Vypůjčen je ze snímku Rockers natočeného roku 1978, kdy Michal Škapa přišel na svět.

Vystavenými díly výtvarník "reaguje na městské struktury, jež pomocí metafor zachycují komplikovaný civilizační vývoj, a odkazuje k novodobým prorokům, kteří současný západní svět označují za nový Babylon určený k zániku", jak uvádějí pořadatelé výstavy.

Michal Škapa vzešel ze silné streetartové generace takzvaných writerů poloviny 90. let minulého století. Pod pseudonymy jako Tron 834, 2Rock nebo Key patřil k prvním, kdo po sametové revoluci etablovali graffiti ve zdejších ulicích.

"Na české graffiti scéně se pohybuje od devadesátých let, kdy jako třináctiletý kluk běhal se sprejem po pražském Klárově a Těšnově," popsaly vloni Lidové noviny.

První setkání s graffiti Škapa jako mnoho Pražanů zažil u zatáčky z Klárova nahoru na Letnou nebo na Těšnově. "Tam jsem byl schopný chodit několikrát týdně, vždy tam bylo něco nového. Dnes je město zahlcené vizuálním smogem, na začátku 90. let nebyl prostor přeplněný reklamami, vývěsními štíty a billboardy," popisoval vloni Lidovým novinám výtvarník, který už se dnes venkovnímu graffiti nevěnuje. Stále ho prý ale sleduje.

Někdejší činnost spojenou s graffiti Škapa už dávno zužitkoval v osobitém uměleckém stylu, jejž z urbanistického prostředí přenesl nejprve do prostoru galerií a nakonec i uměleckých sbírek.

Reprodukce jednoho z děl Michala Škapy v Galerii Villa Pellé.
Reprodukce jednoho z děl Michala Škapy v Galerii Villa Pellé. | Foto: Villa Pellé

Dnes Škapa patří do okruhu autorů někdejší pražské Trafačky, zároveň je zakladatelem sítotiskové dílny Analog Bros a spolupracovníkem vydavatelství BiggBoss. Účastnil se několika oborových prezentací včetně rozsáhlé mezinárodní přehlídky graffiti a streetartu Names z roku 2008. Před osmi lety reprezentoval Českou republiku na Expu v čínské Šanghaji.

Dnes se lze setkat se Škapovou tvorbou také na obalech knih, časopisů jako někdejšího Free Magazinu či desek. Autor vytváří nástěnné malby, akrylové rukopisné abstrakce, airbrushové figurativní kompozice a také instalace na míru konkrétním prostorům.

Současnou výstavu Michala Škapy v pražské Ville Pellé příští sobotu 1. prosince doprovodí tvůrčí dílna, v plánu jsou také vzdělávací programy. V lednu budou moci návštěvníci absolvovat komentovanou prohlídku se Škapou i kurátorem Radkem Wohlmuthem. Ten už autorovi vloni přichystal přehlídku v Trafo Gallery nacházející se v Pražské tržnici. Předešlou významnou výstavu měl Škapa před čtyřmi lety v Chemistry Gallery.

K současné expozici ve Ville Pellé, která potrvá do 27. ledna, příští měsíc vyjde monografie Škapových děl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy