Je svět jako Babylon, určený k zániku? Umělec Škapa šel z ulic do galerií

Výtvarník Michal Škapa při komentované prohlídce v pražské Galerii Villa Pellé.
Výtvarník Michal Škapa při komentované prohlídce svých děl v pražské Galerii Villa Pellé.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 11. 2018 17:04
Všechna tři podlaží i exteriér Galerie Villy Pellé v pražských Dejvicích zabírá nová výstava umělce a grafika Michala Škapy, který letos oslavil čtyřicáté narozeniny.

Představitel street artu a graffiti byl od raných 90. let minulého století znám pod pseudonymem Tron. Ve Ville Pellé teď představuje obrazy vytvořené technikou airbrush, grafiky i trojrozměrná díla.

Foto: ČTK

Přehlídku uvozuje podtitul Všichni mladí budou svědky dne, kdy padne Babylon. Vypůjčen je ze snímku Rockers natočeného roku 1978, kdy Michal Škapa přišel na svět.

Vystavenými díly výtvarník "reaguje na městské struktury, jež pomocí metafor zachycují komplikovaný civilizační vývoj, a odkazuje k novodobým prorokům, kteří současný západní svět označují za nový Babylon určený k zániku", jak uvádějí pořadatelé výstavy.

Michal Škapa vzešel ze silné streetartové generace takzvaných writerů poloviny 90. let minulého století. Pod pseudonymy jako Tron 834, 2Rock nebo Key patřil k prvním, kdo po sametové revoluci etablovali graffiti ve zdejších ulicích.

"Na české graffiti scéně se pohybuje od devadesátých let, kdy jako třináctiletý kluk běhal se sprejem po pražském Klárově a Těšnově," popsaly vloni Lidové noviny.

První setkání s graffiti Škapa jako mnoho Pražanů zažil u zatáčky z Klárova nahoru na Letnou nebo na Těšnově. "Tam jsem byl schopný chodit několikrát týdně, vždy tam bylo něco nového. Dnes je město zahlcené vizuálním smogem, na začátku 90. let nebyl prostor přeplněný reklamami, vývěsními štíty a billboardy," popisoval vloni Lidovým novinám výtvarník, který už se dnes venkovnímu graffiti nevěnuje. Stále ho prý ale sleduje.

Někdejší činnost spojenou s graffiti Škapa už dávno zužitkoval v osobitém uměleckém stylu, jejž z urbanistického prostředí přenesl nejprve do prostoru galerií a nakonec i uměleckých sbírek.

Reprodukce jednoho z děl Michala Škapy v Galerii Villa Pellé.
Reprodukce jednoho z děl Michala Škapy v Galerii Villa Pellé. | Foto: Villa Pellé

Dnes Škapa patří do okruhu autorů někdejší pražské Trafačky, zároveň je zakladatelem sítotiskové dílny Analog Bros a spolupracovníkem vydavatelství BiggBoss. Účastnil se několika oborových prezentací včetně rozsáhlé mezinárodní přehlídky graffiti a streetartu Names z roku 2008. Před osmi lety reprezentoval Českou republiku na Expu v čínské Šanghaji.

Dnes se lze setkat se Škapovou tvorbou také na obalech knih, časopisů jako někdejšího Free Magazinu či desek. Autor vytváří nástěnné malby, akrylové rukopisné abstrakce, airbrushové figurativní kompozice a také instalace na míru konkrétním prostorům.

Současnou výstavu Michala Škapy v pražské Ville Pellé příští sobotu 1. prosince doprovodí tvůrčí dílna, v plánu jsou také vzdělávací programy. V lednu budou moci návštěvníci absolvovat komentovanou prohlídku se Škapou i kurátorem Radkem Wohlmuthem. Ten už autorovi vloni přichystal přehlídku v Trafo Gallery nacházející se v Pražské tržnici. Předešlou významnou výstavu měl Škapa před čtyřmi lety v Chemistry Gallery.

K současné expozici ve Ville Pellé, která potrvá do 27. ledna, příští měsíc vyjde monografie Škapových děl.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy