Cílem výstavy Česká divadelní fotografie 1859-2017 je představit tuzemskou divadelní fotku jako světový fenomén. Kurátoři výstavy Anna Hejmová a Vojtěch proto zmapovali sbírky ateliérů, archivů divadel i soukromých sbírek a sestavili obraz historie českého divadelnictví v širokém kontextu včetně toho technologického.
Prvními fotografiemi českého divadelnictví jsou portréty. Tím nejstarším dochovaným snímkem s divadelní tematikou je fotografie herečky Mikulášského divadla Floriany Jaichové z Ateliéru Schwestka z roku 1859.
První fotografie z divadelního představení pak pochází z roku 1892 z inscenace hry Imre Madácha Tragédie člověka, kterou v Národním divadle nasnímal Alfred Baštýř. Zachycení představení v interiéru divadla umožnil až rozvoj fotografické techniky a hlavně instalace elektrického osvětlení.
Řada unikátních snímků vznikla v meziválečném období. Návštěvníci Obecního domu tak uvidí mimo jiné fotografie z Osvobozeného divadla a D 34, ale i propagační materiály z Divadla Vlasty Buriana.
Fotografii jako součást výtvarného řešení divadelní inscenace ukazují snímky z představení, na nichž v Laterně Magice spolupracoval scénograf Josef Svoboda.
Výstava se věnuje i divadelní architektuře a propagaci divadel. K vidění tak budou také současné plakáty či programy Národního divadla v Praze, Osvobozeného divadla, Divadla za branou, Činoherního klubu, Švandova divadla či Divadla Husa na provázku.