Cenu kritiky za mladou malbu získala Netolická z ateliéru výtvarníka Petrboka

ČTK Kultura ČTK, Kultura
8. 2. 2022 18:01
Karolína Netolická, osmadvacetiletá studentka pražské Akademie výtvarných umění, získala Cenu kritiky za mladou malbu. Výsledky 15. ročníku, jehož tematické zadání znělo Moje alter ego, oznámili pořadatelé toto úterý. Zároveň zahájili výstavu děl deseti finalistů, v pražské Galerii kritiků potrvá do 6. března.

"Porota pod vedením Václava Hájka měla obtížnou práci, protože se sešly velmi vyrovnané práce, což bylo příjemné překvapení," říká za pořadatele galeristka Vlasta Čiháková Noshiro. Druhé místo porota udělila Markétě Kolářové, třetí příčku obsadil Jan Heres.

Pražská rodačka Kolářová a Heres, narozený ve švýcarském St. Gallenu a působící v Praze, shodně absolvovali malířský ateliér Michaela Rittsteina na Akademii výtvarných umění.

Vítězka soutěže Netolická studuje v ateliéru kresby Jiřího Petrboka, kam nastoupila roku 2016. Dlouhodobě se věnuje vztahu člověka a přírody. "Ve svých pastelech se snažím o zachycení dvou odlišných, ale přitom na sobě závislých světů. Stavím proti sobě svět člověka a svět mimolidský, přírodu," řekla časopisu Vogue.

Své práce Netolická představila na samostatných výstavách v pražských galeriích Peron a Hidden Gallery nebo v ústecké Billboart Gallery, vloni se také zúčastnila skupinové přehlídky připomínající básníka Charlese Baudelaira v kutnohorské Galerii středočeského kraje známé pod zkratkou GASK.

Porota vybírá laureáta nejen podle aktuální tvorby, hodnotí také jeho práci za poslední roky. Začátkem března organizátoři vyhlásí ještě divácké ocenění.

Cenu kritiky za mladou malbu pořádá Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků. Cílem je podpořit tvorbu studentů nejvyšších ročníků vysokých uměleckých škol, případně jejich absolventů. Zájemci se mohou hlásit maximálně třikrát. S účastníky předešlých ročníků se pořadatelé snaží spolupracovat na výstavách.

Věková hranice pro přihlášku do soutěže je 30 let, soutěže se nemůže zúčastnit předem prodaná práce. Letos v září by v Galerii kritiku měla začít výstava děl laureátů z posledních pěti let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy