Jednání o značce Pompidou pokračují, ministr Staněk byl v Paříži a hledá koordinátora

ČTK ČTK
8. 3. 2019 20:31
Pobočka jedné z nejvýznamnějších světových galerií, pařížského Centre Pompidou, by v Praze mohla být otevřena již v letech 2020 nebo 2021, míní ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk.
Pobočka Centre Pompidou již funguje ve francouzských Métách.
Pobočka Centre Pompidou již funguje ve francouzských Métách. | Foto: Centre Pompidou Metz

Ten o spolupráci mezi Centre Pompidou a pražskou Národní galerií dnes jednal v Paříži s prezidentem francouzské instituce Sergem Lasvignesem. "Na schůzce byl jednoznačně deklarován zájem na získání licence pro Českou republiku a zřízení pozice zvláštního koordinátora pro projekt ze strany českého ministerstva kultury," uvádí mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl.

Pobočka Centre Pompidou ve španělské Malaze.
Pobočka Centre Pompidou ve španělské Malaze. | Foto: Epizentrum, Wikimedia Commons

O spolupráci mezi oběma galerijními institucemi opakovaně mluví český premiér za ANO Andrej Babiš. Jednal o tom loni v Praze s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, před týdnem byl pak v Praze prezident Centre Pompidou Lasvignes.

Odborníci na galerijní a muzejní provoz ale upozorňují, že získat licenci Centre Pompidou je obtížné, mnoho světových muzeí a galerií o to usiluje a většinou samotnému otevření předchází mnohaletá vyjednávání a několikaletý zkušební provoz.

Pobočka Centre Pompidou-Metz od roku 2010 funguje ve francouzských Metách, od roku 2015 je pobočka také ve španělské Malaze. Ta za licenci slavné značky platí francouzské centrále přes milion eur ročně.

Během své loňské návštěvy Číny francouzský prezident Macron oznámil, že se letos otevře pobočka v Šanghaji. Projektu předcházelo pětileté vyjednávání.

Ministr kultury Staněk je na třídenní návštěvě Paříže, kde má na programu mimo jiné jednání s vedením UNESCO. Navštívil také Centre Pompidou. "Během jednání se potvrdil oboustranný zájem na otevření pobočky Centre Georges Pompidou v Praze, v předpokládaném termínu 2020 až 2021," uvedla mluvčí ministerstva Häckl.

"Jsem rád, že francouzská strana vítá jak bližší termín realizace celého projektu, tak navrhla zřízení pozice zvláštního ministerského emisara, což jsem přivítal a rád jsem tento požadavek potvrdil. Moc se těším na naši spolupráci, pro Českou republiku je to mimořádná věc," uvedl Staněk.

Národní galerie pod vedením svého ředitele Jiřího Fajta s Centre Pompidou již spolupracuje, jedním z výsledků byla například loňská velká přehlídka děl Františka Kupky. Partnerství, které se nyní vyjednává, zakotvuje užší spolupráci. Mělo by umožnit prezentaci pařížských sbírek v Praze i možnost vystavování českého umění ve Francii.

První prezentací sbírek Centre Pompidou v Národní galerii bude podle Fajta výstava v Salmovském paláci v roce 2021, která představí asi šest desítek pařížských "highlightů".

"Přistoupili jsme k tomu - a je to i v intencích vize Národní galerie -, že se nebudeme soustřeďovat jen na území České republiky, ale budeme se snažit stát se referenční institucí pro celý region středovýchodní Evropy. To ostatně od nás francouzská strana očekává," řekl již dříve Fajt.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy