Milionovou sbírku kreseb Boba Dylana získal český galerista. Vystaví je na Staroměstské radnici

Barbora Němcová Barbora Němcová
18. 11. 2016 9:56
Bob Dylan se kromě hudby a literatury věnuje i malování obrazů. Část jeho sbírky bude k vidění i v létě příštího roku v Praze, a to na Staroměstské radnici. Českému galeristovi se podařilo získat kolekci více než šedesáti děl čerstvého držitele Nobelovy ceny.
Dílo Boba Dylana.
Dílo Boba Dylana. | Foto: Archiv Zdeňka Kočíka

Když hudebník, umělec a čerstvý nositel Nobelovy ceny Bob Dylan v 60. letech koncertoval po celé Americe, své cesty si dokumentoval skicami. Podle náčrtů o pár desítek let později nakreslil akvarelové kresby, které dnes nejen jeho fanoušci obdivují po celém světě. Příští rok Dylanova sbírka obrazů dorazí i do Prahy.

Foto: Archiv Zdeňka Kočíka

Na šest desítek Dylanových grafických listů se podařilo koupit českému galeristovi Zdeňku Kočíkovi od londýnské renomované galerie Halcyon. “Díla, která se nám podařilo získat, oplývají barvami, jsou pestrá a objevují se na nich typické motivy Ameriky 60. let jako hostely, auta nebo autobusy,” upřesňuje majitel kolekce Kočík.

V 60. letech, kdy díla nakreslil, byl Dylan považován za vůdčí postavu sociálních nepokojů a vznikla i jeho nejproslulejší hudební díla jako Like a Rolling Stone nebo It Ain't Me Babe.

Foto: Archiv Zdeňka Kočíka

Pro obrazy, jejichž cena se pohybuje v řádech milionů korun, nyní odborníci z galerie vybírají správné rámy a pasparty tak, aby vše ladilo a tvořilo harmonický celek. “Chceme, aby si návštěvníci z chystané výstavy odnesli ten nejlepší zážitek. Máme radost, že českému publiku můžeme nabídnout expozici světového formátu a 'přinést Dylana do Prahy',” dodává sběratel, který se může pochlubit i největšími českými sbírkami Andyho WarholaSalvadora Dalího nebo Vicotra Vasarelyho.

Bob Dylan proslul svými hity například Knockin' on Heaven's Door nebo Forever Young, napsal řadu knih a kromě Nobelovy ceny za literaturu se může pyšnit i cenou Grammy, Zlatým Glóbem nebo Oscarem. Výstava jeho obrazů bude v české metropoli k vidění od června do srpna příštího roku v Křížové chodbě Staroměstské radnice.

Galerista Zdeněk Kočík.
Galerista Zdeněk Kočík. | Foto: Archiv Zdeňka Kočíka
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl v sobotu novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

Další zprávy