FOTO Nakupujte díla výtvarných hvězd, láká Art Prague

FOTO Nakupujte díla výtvarných hvězd, láká Art Prague
Provází celou budovou Kafkova domu, kde jednotlivé galerie, či kurátorské projekty představují současné výtvarné umění.
Prodejní výstavu si můžete prohlédnout za 90 korun.
Šest stovek děl českých i zahraničních umělců doprovází na třináctém ročníku Art Prague diskuse a workshopy pro dospělé i děti.
Filmová produkce UMPRUM.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Kultura Vojtěch Marek, Kultura
13. 3. 2014 18:10
V Kafkově domě v Praze probíhá prodejní přehlídka aktuální výtvarné scény Art Prague. Lze na ní vidět i díla největších domácích "hvězd".

Fotogalerie - Vysokou koncentraci současného výtvarného umění nabízí až do neděle 16. března pražský Kafkův dům. V Česku jediná celoplošná přehlídka aktuální scény propojuje výtvarníky, galerie a fanoušky umění. Šest stovek děl českých i zahraničních umělců doprovází na třináctém ročníku Art Prague diskuse a workshopy pro dospělé i děti. Prodejní veletrh potrvá do neděle.

Instalace v Kafkově domě, kam se festival přestěhoval z Mánesa už vloni, otvírá návštěvníkům a kupcům představy o roli výtvarného díla v interiéru. Vedle tradičních technik malby a sochy přehlídka akcentuje také nová média, výtvarný film nebo street art aplikovaný v galerijním prostředí. Mezi prezentacemi galerií se objevují zavedená jména (Švankmajer, Nikl, Boudník, Skála), kurátorské projekty se pak zaměřily především na mladé umělce.

Organizátoři vybírali galerie podle jednoduchého klíče – do finále se dostaly ty nejlepší. Mezi zastoupenými jsou Vltavín, S Galerie, The Chemistry Gallery, Art Salon S nebo Galerie Millenium.

„Přínos Art Prague vidím právě v průřezu českou špičkou, kterou má návštěvník na jednom místě,“ komentuje výběr Olga Vyhnánková z Galerie La Femme. „Galerie se zase snaží dostat sem to nejlepší ze sebe. My vystavujeme třeba plastiku Jan Koblasy nebo obrazy Borise Jirků.“

Čtvrté podkrovní patro domu patří kavárně, která každý den nabízí hudební vystoupení, autorská čtení nebo přednášky a debaty. Diskuse se dotknou aktuálních témat, třeba dopadu nového občanského zákoníku na umělecký provoz. Do konce týdne se také otevřou v Galerii U Niny na pražských Vinohradech kurzy malování a kreslení pro všechny věkové kategorie.

Součástí výstavy je i tradiční vyhlášení ceny pro výtvarníka do 35 let. Letošním laureátem se stal Nikola Čulík z vinohradské Nau Gallery.

„Porotu zaujal svým specifickým výtvarným projevem, kterým se výrazně liší od ostatních umělců,“ komentuje za organizátory volbu Jana Smrčková.

Čulíkovým dominantním vyjadřovacím prostředkem je kresba, v jeho podání velmi intimní a emocionálně silná. Svým sdělením klade neustále množství otázek a neskrývá autorovy pochybnosti o smyslu vlastní tvorby. Třicetiletý absolvent Akademie výtvarných umění má za sebou řadu úspěšných výstav, vloni například na Staroměstské radnici představil svůj „Život a dílo“.

Třináctý ročník přehlídky Art Prague je otevřen od 11 do 19 hodin.

Art Prague. Do 16. března 2014. Kafkův dům, nám. Franze Kafky 3, Praha 1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy