Tam, kde bublají a hučí nápady. Výstava Přetlak představuje nejlepší práce studentů UMPRUM

Projekt Pivovar Ateliéru tvorby písma a typografie.
Cestovatelský zin Nikolety Logosové z Ateliéru ilustrace.
Projekt z Ateliéru multimediální konfrontace vedle sebe staví ručně psaný a digitální text.
Jak s pomocí fixy a malého objektu propojit obraz a zvuk? To se návštěvníci dozví na výstavě Přetlak.
Foto: ČTK
Hana Slívová Hana Slívová
25. 4. 2018 15:15
Přetlak je výstava, na kterou kurátorský tým z pražské UMPRUM vybral to nejlepší, co se ve čtyřiadvaceti ateliérech pražské výtvarné školy urodilo za poslední dva roky. Umprumku chce prezentovat jako platformu, na které vznikají projekty, které reflektují reálné potřeby lidí.

Nově zrekonstruovanému patru pražského Uměleckoprůmyslového musea vévodí designové předměty a také modré podstavce a sukno, pod kterým to bublá, pulzuje a vře.

Kurátorský tým pražské umělecké školy UMPRUM, která sídlí naproti budově muzea na Palachově náměstí, chtěl návštěvníkům na multimediální výstavě čtyřiadvaceti nejzajímavějších prací, jež na škole vznikly za poslední dva roky, ukázat, že tato instituce v centru hlavního města je hnízdem neutuchající inspirace a dobrých nápadů. Vystavené předměty vnímají jako součást kreativního přetlaku.

Přetlak na Open Square

Přetlak v Uměleckoprůmyslovém museu bude v sobotu 28. dubna k vidění zdarma jako součást pátého ročníku Open Square, který se koná na náměstí Jana Palacha. Kromě musea se do festivalu zapojí také Rudolfinum či Filosofická fakulta Univerzity Karlovy. Návštěvníky čekají výstavy, přednášky, workshopy, koncerty, komentované procházky nebo plavby lodí.

Na přehlídce, pojaté jako bienále - jeden rok je toto best of vystavené v Praze, druhý rok v zahraničí -, kurátoři spolu s autory nainstalovali po jednom "výstupu" z každého ateliéru.

Výběr vzešel z osmdesáti prací doporučených jednotlivými ateliéry a katedrami. Kurátoři se podle svých slov zaměřili na věci, které "mají smysluplný charakter a fungují takzvaně na první dobrou". Ostatní nominované projekty jsou pak k vidění formou projekce zabudované v modré stěně. 

Model elektrobusu od Darka Zahálky, studenta průmyslového designu, je možné prohlédnout si v 3D brýlích. Zručnost studentky malby Kláry Čermákové ilustruje její barevný vyšívaný objekt Rok lana. Filmovou a televizní grafiku zase zastupuje multimediální hokejový projekt Štvanice od Michaly Režové, jehož příprava zahrnovala i důkladnou textovou rešerši. 

"Výstavu Přetlak tedy můžeme označit nejen jako přetlak kreativity, ale i za zájem školy netvořit jen výtvarné umění, ale řešit obecné problémy, reagovat na ekologickou situaci a potřeby lidí," vysvětluje jedna z kurátorek, teoretička umění Johana Lomová, princip, podle kterého se svými kolegy z UMPRUM Romanem Vrtiškou, Vladimírem Žákem a Petrem Hákem vystavené artefakty vybírala. 

Důraz na myšlenkový přesah je na celé výstavě znát, kurátoři ho použili nejen při výběru objektů z ateliérů jako intermediální konfrontace, kde studenti často přicházejí s jen těžko čitelnými nápady.

Například z oddělení keramiky a porcelánu vybrali projekt Veroniky Hankeové, která na výrobě hrnků - svých i těch vyrobených keramičkami - zkoumala vztah mezi časem stráveným při výrobě, náklady a prodejní cenou. Týmovou práci Ateliéru tvorby písma a typografie zase prezentuje projekt Pivovar s "vintage" etiketami pivních lahví.

Výstavní projekt Přetlak je možné vnímat i jako protiváhu tradičních artsemestrů, které v pololetí a na konci školního roku v jednotlivých ateliérech představují práci všech tamních studentů na všech kvalitativních úrovních. UMPRUM má v současné době okolo 500 studentů včetně doktorandů. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Čína kritizuje kroky Američanů kvůli Hongkongu, hrozí "protiútokem"

Rozhodnutí USA ukončit zvláštní vztah s Hongkongem a další zásahy proti Číně se podle Pekingu setkají s tvrdými protiopatřeními. Kroky, které Washington oznámil minulý týden v reakci na čínským parlamentem podpořený bezpečnostní zákon o Hongkongu, v pondělí kritizovalo čínské ministerstvo zahraničí.

"Jakákoliv prohlášení nebo kroky proti čínským zájmům se setkají s tvrdým protiútokem," uvedl mluvčí ministerstva. Zopakoval také, že žádná cizí země nemá právo zasahovat do záležitostí Hongkongu a pevninské Číny.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány Pekingu budou moci na základě normy zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Růžička bude opět hrát pod svým otcem, ze Sparty míří do Hradce

Hokejový útočník Vladimír Růžička zamířil po odchodu z týmu pražské Sparty do Hradce Králové. Bude tak opět hrát pod vedením svého otce Vladimíra, který se stal začátkem dubna hlavním vládcem střídačky Východočechů. Jednatřicetiletý Růžička uzavřel s Mountfieldem dvouletou smlouvu.

Zkušený útočník posílil ambiciózní klub krátce poté, co byl oznámen odchod jednoho z ofenzivních tahounů v minulé sezoně Matěje Chalupy. Jednadvacetiletý hráč uzavřel v NHL dvouletý kontrakt s Chicagem.

"Již delší dobu jsme sháněli kreativního centra, který by nám pomohl zlepšit přesilové hry, byl silný na puku, úspěšný na vhazování a samozřejmě uměl dát gól. To vše Vláďa splňuje. Slibujeme si od něj především zlepšení přesilových her a produktivity," uvedl pro web královéhradeckého klubu generální manažer Aleš Kmoníček.

před 48 minutami

Kladivář Hájek se blýskl nejlepším českým výkonem od roku 2016

Kladivář Patrik Hájek předvedl na víkendovém mítinku v Kolíně nejlepší český výkon za poslední čtyři roky. Jednadvacetiletý vrhač Dukly Praha zvítězil na Memoriálu Josefa Hájka hodem dlouhým 72,02 metru. Aktuální český vicemistr si zlepšil osobní rekord téměř o pět metrů a zařadil se na desáté místo v historických domácích tabulkách. Dál hodil naposledy v roce 2016 někdejší bronzový medailista z mistrovství světa Lukáš Melich (75,97).

Dnes začne atletická sezona naplno velkolepým projektem českého svazu "Spolu na startu". Závodit se bude na 173 stadionech po celé zemi. V Kladně, Plzni a právě Kolíně budou na startu reprezentanti

Další zprávy