Praha zažije Mikulášovy patálie. Ve Ville Pellé vystaví svůj kreslený humor Jean-Jacques Sempé

Hana Slívová Hana Slívová
24. 4. 2018 14:28
Poprvé u nás budou k vidění ilustrace k příběhům malého Mikuláše, které jsou dílem letos šestaosmdesátiletého výtvarníka a humoristy Jean-Jacquese Sempého. Výstava pojmenovaná Malý Mikuláš a jiné… nabídne výběr toho nejlepšího a také nejnovější práce. Otevřená bude od 4. května do 15. července 2018.
Mikuláš na cestě ze školy. Nebo do školy.
Mikuláš na cestě ze školy. Nebo do školy. | Foto: Villa Pellé

Pár tahů perem a zrodil se svět, se kterým vyrůstá už třetí generace čtenářů. Příběhy francouzského školáka Mikuláše a jeho kamarádů - mlsouna Vendelína s věčně upatlaným sešitem, obrýleného šprta Celestýna, nejhoršího žáka Kryšpína či Augustýna, jenž má pekelně bohatého tatínka, zaujaly nejen vtipnými a zábavnými historkami ze školního a maloměstského prostředí, ale i hravými ilustracemi Jeana-Jacquese Sempého.

V květnu uvidí Sempého kresby Mikuláše a spol. i pražské publikum Villy Pellé. Reprezentativní výběr z díla letos šestaosmdesátiletého autora by rád oslovil návštěvníky všech věkových kategorií díky interaktivní instalaci, která využije všech tří pater budovy.

Počítá se také s řadou doprovodných programů včetně výtvarné dílny, jež bude součástí festivalu Svět knihy na Výstavišti. Na výstavu mají po předložení dokladu vstup zdarma všichni Mikulášové. 

Pro Sempého je typická laskavost a pochopení, se kterými komentuje koloběh  života. Jeho postavy jako kdyby byly věčně v pohybu, autor zároveň bravurně zvládá karikaturní zkratku. Glosuje bystře, s dávkou fantazie. "Kreslené vtipy mám rád hlavně proto, že dokážou vyjádřit konkrétní myšlenky nepřímo. Je to způsob, jak se říci něco o sobě, bez toho aniž by se člověk prozradil," říká.

Sempé se narodil v roce 1932 v jihozápadní Francii. Ve čtrnácti začal pracoval jako poslíček, prodával také zubní pasty a vína. V 50. letech začal kariéru humoristického kreslíře v bordeauxském Sud-Ouest.

Foto: Villa Pellé

První pravidelnou práci kreslíře mu nabídl belgický časopis Le Moustique, odkud také vzešel požadavek na vytvoření nové komiksové postavy. V roce 1952 tedy Sempé přišel s postavou malého cyklisty Mikuláše, kterého spolu s Reném Goscinnym převedl do podoby komiksu.

Mikulášových příběhů s ilustrovaným doprovodem si všimla manželka Alexe Gralla, ředitele nakladatelství Denoël, a iniciovala první vydání příběhů Malého Mikuláše autorského dua Sempé-Goscinny.

Později Sempé publikovat v mnoha novinách a časopisech včetně Figara či Expresu. Navštěvoval kavárny, bary a jazzové kluby, mezi jeho přátele patřil režisér Jacques Tati, spisovatel Jacques Prévert nebo výtvarník Raymond Savignac. V roce 1978 vytvořil první obálku pro časopis New Yorker, posléze jich nakreslil téměř sto. 

Pravidelně vydává knihy kresleného humoru, v České republice v nakladatelství Baobab naposledy vyšel příběh opraváře kol Raoula Taburina, jenž má tajemství: na kole vůbec jezdit neumí.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy