Jak by asi vypadal Star Trek od Quentina Tarantina? Zdá se, že se to brzy dozvíme

Martin Svoboda Martin Svoboda
9. 12. 2017 10:00
Quentin Tarantino koketuje s režií série Star Trek. J. J. Abrams už pověřil tým scenáristů, aby podle jeho nápadů sestavil scénář, a jedná se i o hercích a věkové přístupnosti. Slavný režisér tak může vkročit do vod, které ani trochu nezná. Splní se tím sen fanoušků, nebo půjde o krok špatným směrem?
Co myslíš, jaký by byl Star Trek, kdyby ho režíroval Quentin?
Co myslíš, jaký by byl Star Trek, kdyby ho režíroval Quentin? | Foto: Paramount Pictures

"Jak by vypadal Star Trek od Quentina Tarantina?" Jde o ten typ otázky, kterou si filmoví fanoušci rádi hypoteticky pokládají, i když nepředpokládají, že by se někdy dozvěděli odpověď.

Přestože režisér a scenárista proslavený vybroušenými dialogy a znalostí popkultury citací z Khanova hněvu - druhého filmu klasické Star Trek série - zahajoval už prvního Kill Billa, představit si ho v čele sci-fi kultu jde jen velmi těžko.

Star Trek byl totiž roky považován za mrtvou značku a po svém oživení J. J. Abramsem nabral směr akčního blockbusteru - na první pohled nic pro Tarantina. V této podobě už si odbyl tři nová dobrodružství.

Nejdřív Charles Manson, pak vesmír

K překvapení všech se však provalilo, že Tarantino poslal Abramsovi nástřel scénáře ke čtyřce. Ten už nové Star Treky nerežíruje (ukradly si ho pro sebe Star Wars), dohlíží na ně ale produkčně a je především na něm, komu režii dalšího dílu svěří.

Abrams okamžitě pověřil tým scenáristů vedený Markem L. Smithem (dělal Revenanta s Leonardem DiCapriem), aby začali připravovat text, který by mohl Tarantino zrežírovat.

Samotný Tarantino se v tuto chvíli prioritně věnuje svému zatím bezejmennému devátému snímku, jehož součástí budou i masové vraždy organizované čerstvě zesnulým Charlesem Mansonem. Do kin má jít v roce 2019.

Poprvé v kariéře na něm bude pracovat pod produkční společností mimo portfolio Harveyho Weinsteina, kterého v důsledku producentova skandálu se sexuálním obtěžování opustil.

Tarantinovo nové napojení na Sony je jistě volnější než v případě dlouholetého přítele a mecenáše. Důsledek může být i možnost odskočit si po režii dalšího autorského projektu k zakázkovému blockbusteru, jakým právě Star Trek je. 

Star Trek v potocích krve?

Quentin se samozřejmě nebude chtít nechat zcela zkrotit a pokusí se skloubit bohatý vesmír okolo posádky Enterprise se svou vizí. Padají už jména herců: Samuel L. Jackson a John Travolta, tedy Tarantinových dřívějších spolupracovníků.

Během dosavadních stále ještě nezávazných jednání si navíc vymínil, že snímek se bude točit ve věkové přístupnosti R. Mladší sedmnácti let na něj v Americe tedy budou moci jít jen v doprovodu rodičů. Tak jsou sice koncipované všechny tarantinovky, u blockbusteru za stovky milionů jde ale o odvážné rozhodnutí.

Komiksovky Logan a především Deadpool v poslední době ukázaly, že filmy mohou být úspěšné nejen omezené přístupnosti navzdory, ale dokonce díky ní. Přísliby tvrdé akce a upřímných dialogů byly totiž tím, co publikum na těchto titulech lákalo. Tarantinův Star Trek bude jistě sázet na totéž.

Nicméně filmy Logan a Deadpool si vystačily s relativně nízkým rozpočtem do sta milionů dolarů. Čtvrtý Star Trek by se jistě poohlížel po rozpočtu okolo dvou set milionů, což je dvojnásobek Tarantinova doposud nejdražšího Nespoutaného Djanga, jenž je i jeho kasovně nejúspěšnějším filmem s tržbami 400 milionů.

Výzva těžší, než se zdá

Pokud jednání dojdou ke zdárnému konci a Tarantino usedne do režijního křesla, půjde pro něj o větší výzvu, než se zdá.

Po Pulp Fiction se sice stal pevnou součástí amerického mainstreamu (o držiteli dvou Oscarů za scénář opravdu nelze mluvit jako o antisystémovém rebelovi), obvykle se přesto pohybuje s poměrně nesvázanýma rukama.

Coby showman stojí o publikum i úspěch a obojímu své filmy přizpůsobuje. O způsobu, jakým přízně dosáhne, je však zvyklý rozhodovat sám. 

Blockbustery oproti tomu vznikají podle pevných pravidel, jejich struktura a obsah musí splnit mnoho náležitostí, jež má Tarantino ve zvyku spíš porušovat než následovat. Disciplína precizní konstrukce blockbusteru by pro něj tedy mohla být těžko zvládnutelná. 

Není divu, že Abrams oslovil tým profesionálů, který by dát Tarantinovým nápadům takovou konečnou podobu, aby byl snímek vstřícný vůči tak masovému publiku, jak budou náklady vyžadovat.

Těžko ale říct, jestli se proces přípravy, v němž bude muset dojít k mnoha kompromisům, Tarantinovi nepřejí: připomeňme, že v poslední době opustili své místo původní režiséři devátých Star-Wars, Ant-Mana, Hana Sola, Sebevražedného oddílu 2, Flashe a další. Na jejich seznam se může velmi snadno zařadit i čtvrtý Star Trek Quentina Tarantina.

Někteří by to jistě ocenili. Tarantino už roky tvrdí, že po dokončení svého desátého filmu pověsí režii na hřebík.

Má být tím desátým filmem zakázkový blockbuster? Mnozí fanoušci doufají, že pokud Tarantino u Star Treku zůstane, nebude ho za onu očekávanou desítku považovat a po Mansonových vražedných eskapádách a výletu do vesmíru se dočkají ještě alespoň jednoho autorského Tarantina.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy