"Je to základní kámen českého hudebního dědictví." Sony Music kupuje Supraphon

ČTK Kultura ČTK, Kultura
14. 1. 2025 15:20
Hudební vydavatelství Supraphon má nového majitele, stala se jím americká Sony Music. V úterý to oznámil mluvčí Supraphonu, podle nějž bude společnost dál řídit dosavadní generální ředitel Libor Holeček. Cenu transakce ani jedna strana nezveřejnila. Dosud Supraphon vlastnili podnikatelé Zdeněk Kozák a Miloš Petana.
Na fotografii z roku 2019 je LP Karla Gotta ve výloze prodejny Supraphonu na Jungmannově náměstí v Praze.
Na fotografii z roku 2019 je LP Karla Gotta ve výloze prodejny Supraphonu na Jungmannově náměstí v Praze. | Foto: Lukáš Bíba

"Supraphon je základním kamenem českého hudebního dědictví s neocenitelným katalogem a odhodláním podporovat české a slovenské talenty, které se dokonale shoduje s úsilím Sony Music o rozvoj umělců," uvedl Daniel Lieberberg, prezident Sony Music Entertainment pro kontinentální Evropu a Afriku. Ta poslední srovnatelně velkou akvizici učinila minulý měsíc, kdy koupila řecký nezávislý label Cobalt Music.

Vedle generálního ředitele Holečka zůstane ve funkci výkonný ředitel Martin Kudla, jenž má pokračovat v rozvoji repertoáru Supraphonu. Iva Milerová, která dosud zastávala funkci předsedkyně představenstva, bude podporovat umělce a tým v poradní roli.

"Spojení Supraphonu s mezinárodní společností Sony Music představuje klíčový krok vpřed nejen pro naši značku, ale i pro českou hudební scénu jako celek," věří výkonný ředitel Kudla, podle nějž spojením se Sony začíná "nová kapitola plná příležitostí".

Supraphon založený roku 1932 patří k největším a nejrespektovanějším hudebním vydavatelstvím v Česku a na Slovensku, napsal web Musicweek.com. Ten připomíná, že společnost vydává vše od pop-music a rocku přes folk, jazz a soundtracky až po klasickou hudbu nebo mluvené slovo.

Na značce Supraphon mimo jiné vycházely či vycházejí desky Karla Gotta, Lucie Bílé, Marka Ztraceného, Hany Zagorové, Václava Neckáře a kapely Olympic, stejně jako některé nahrávky České filharmonie, Pavel Haas Quartetu či třeba klavíristy Ivana Moravce.

V roce 2023 skončilo hospodaření Supraphonu se ziskem 45,5 milionu korun, což představovalo meziroční nárůst zhruba o 18 milionů korun. Tržby vzrostly přibližně o 13 milionů na bezmála 155 milionů korun. Více než polovinu tvořily příjmy z digitálního prodeje vlastních titulů a titulů třetích stran, u kterých Supraphon zajišťoval digitální distribuci. Hospodářské výsledky za loňský rok firma zatím nezveřejnila.

Podle české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu zdejší trh s hudbou v roce 2023 vyrostl o 4,5 procenta na celkových 1,8 miliardy korun. Největší podíl na něm měla firma Universal Music, druhý skončil Warner Music, třetí Sony Music a čtvrtý, zároveň největší domácí, se umístil právě Supraphon. Nejrychleji rostl streaming, meziročně o 18 procent.

 
RE
RH espřed 4 dny

Tak jsem myslel, že vše české je rozkradeno....prodáno.

Právě se děje

Další zprávy