Sochař Stefan Milkov vystavuje drobné kresby, které vznikaly během nocí

Hana Slívová Hana Slívová
7. 8. 2017 11:47
Jeden ze zakládajících členů slavné výtvarné skupiny 80. a 90. let Tvrdohlaví Stefan Milkov, známý nejvíce jako sochař, vystavuje v Boučkově statku na Malé Skále malé kresby, které vznikají v noci, často bezděčně a automaticky. Výstava je pojmenovaná Noční práce II a potrvá do 24. srpna.
Kresby Stefana Milkova.
Kresby Stefana Milkova. | Foto: Boučkův statek

Méně známou část své tvorby vystavuje sochař, designér, grafik a hudebník Stefan Milkov na Boučkově statku na Malé Skále. Výstava je pojmenovaná Noční práce II a potrvá do 24. srpna. 

Pozvánka na výstavu Noční práce II.
Pozvánka na výstavu Noční práce II. | Foto: ČTK

V návaznosti na loňskou přehlídku v pražské Galerii 1. patro představují Noční práce malé kresby, které vznikají v noci, často bezděčně a automaticky, podvědomě, anebo naopak usilovně při hledání sochařské formy. Vypovídají o hledání inspirace v dětství, v klasickém i soudobém umění i o přípravě na další fáze tvorby.

Stefan Milkov se po studiu na UMPRUM kolem poloviny 80. let zapojil do aktivit nově se rodící generace postmoderních umělců. Ještě za studií se spřátelil s Jaroslavem Rónou a Františkem Skálou a společně v roce 1987 založili jednu z tuzemských nejslavnějších výtvarných skupin Tvrdohlaví.

Stefan Milkov.
Stefan Milkov. | Foto: ČTK

Ve stejné době si Milkov vytvořil specifický výtvarný rukopis ovlivněný ironií, humorem a parodií, který se námětově točí kolem bájných a mytických postav a výjevů (Anděl, Golem, Atlant, Fénix, Jitřenka, Sluneční vůz). Objevují se v něm i témata křesťanská (Madona, Pieta) nebo rodina (Matka, Otec).

Vedle figurálních plastik vytváří Milkov také abstraktní sochy, v nichž jej zajímá zpracování vztahů mezi tvary. Je též autorem tři roky starého pomníku vědce Nikoly Tesly v pražských Dejvicích. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

PPF klesl vloni čistý zisk o téměř polovinu, skupina vydělala 3,36 miliardy korun

Skupina PPF vykázala za loňský rok čistý zisk 140 milionů eur, tedy zhruba 3,36 miliardy korun, což bylo o 49 procent méně než o rok dříve Celková aktiva skupiny loni klesla o 5,5 procenta na 39,9 miliardy eur, v přepočtu 960 miliard korun, informovala společnost v tiskové zprávě.

"Výsledky prvního pololetí loňského roku výrazně ovlivnily ztráty způsobené odchodem z ruského trhu. To, že se náš celoroční hospodářský výsledek podařilo hned v následujícím období překlopit do celkového zisku, považuji za mimořádný výkon," komentoval výsledky ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc.

Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Investuje do telekomunikací, médií, finančních služeb, e-commerce, biotechnologií, nemovitosti a strojírenství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy