Národní galerie uzavírá expozici 19. století. V Salmovském paláci bude příští rok moderní umění

4. 8. 2017 14:01
Národní galerie v Praze uzavře na začátku října expozici Umění 19. století od klasicismu k romantismu v Salmovském paláci. Návštěvníci tak mají poslední možnost seznámit se s díly rodiny Mánesů, Adolfa Kosárka nebo Josefa Navrátila, aktuálně doplněná nedávnou akvizicí malby Jaroslava Čermáka. V budoucnu budou opět k vidění v nové expozici ve Veletržním paláci. V Salmovském paláci se v červnu příštího roku na pět let otevře výstava více než stovky obrazů ze sbírek nadace Thyssen-Bornemisza Art Contemporary.
Jaroslav Čermák: Podobizna Josefa Navrátila
Jaroslav Čermák: Podobizna Josefa Navrátila | Foto: Národní galerie

Expozice Umění 19. století v Salmovském paláci představuje nejvýznamnější díla malířství a sochařství období od klasicismu k romantismu. Díla klíčových osobností českého umění doplňuje středoevropský kontext rakouských a německých autorů v čele s Casparem Davidem Friedrichem.

V loňském roce se sbírka umění 19. století rozrostla o nově zakoupený obraz Jaroslava Čermáka. Jeho Podobizna malíře Josefa Navrátila (1852‒1853) je tak v Salmovském paláci k vidění spolu s ostatními díly až do 1. října.

"Navrátil byl tehdy jako předseda Jednoty umělců výtvarných na vrcholu kariéry i společenského života. A právě tak ho Čermák zobrazil - reprezentativní podobizna s neformálním postojem a cigárem odkazuje ke svobodnému povolání portrétovaného," říká kurátorka Veronika Hulíková. 

V dějinách českého portrétu představuje Navrátilova podobizna klíčové dílo nejen tím, že oba malíři patří k předním osobnostem českého umění 19. století, ale také proto, že Čermák zúročil své zkušenosti z Paříže, kde se v roce 1851 usadil, a vytvořil jeden z prvních moderních portrétů.

"Návštěvníci mají výjimečnou možnost porovnat Čermákův portrét s Navrátilovým autoportrétem na obraze Ve sklepě u Chlumeckého, které jsou v Salmovském paláci nyní vystavené ve stejném sále," dodává Veronika Hulíková.

Díla umění 19. století ze Salmovského paláce se v nejbližších letech stanou součástí nových sbírkových expozic Národní galerie ve Veletržním paláci, jež budou představovat česká díla 19., 20. a 21. století v mezinárodním kontextu.

V Salmovském paláci se v červnu příštího roku na pět let otevře výstava více než stovky obrazů ze sbírek nadace Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21). 

Nadace se zaměřuje na experimentální a nekonvenční projekty současného umění a v jejích sbírkách nechybí díla Olafura Eliassona, Ernesta Neta, Aj Wej-weje nebo Ragnara Kjartanssona.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
Další zprávy