Recenze: Tricky je na třinácté desce nejpřesvědčivější, když se blíží Massive Attack

Antonín Kocábek
8. 10. 2017 7:00
Producentovi a zpěvákovi Trickymu novináři často říkají “triphopový pionýr”. Jenomže on už je dávno jinde. A soudě podle jeho v pořadí třinácté nahrávky ununiform už si možná ani on sám není jistý kde.
Video: YouTube / Tricky

Pověrčivost je hloupá vlastnost, ale fakt, že deska "ununiform" je Trickyho třináctá, se při zvukové i skladatelské roztříštěnosti doslova vnucuje.

Tricky bloudí a hledá světlo v jakémsi divném lese nebo možná pouťovém strašidelném zámku, který jen občas zaujme některou atrakcí. Zmatenost prolínání hiphopových beatů s melancholickými náladami či r´n´b unylostí se až poťouchle láme do tanečně, leč nikterak nápaditě dusajících pasáží.

Příliš mnoho hostů 

Z mnoha míst alba ono pouhé vrstvení stop - až příliš bezradné na to, abychom o něm mohli mluvit jako o promyšleném - doslova trčí. Může za to i fakt, že skoro každá skladba má hosta, takže album připomíná spíš sampler písní různých muzikantů než sevřenou nahrávku jednoho interpreta.

Ve všudypřítomném příšeří a temně depresivních pasážích, které by asi dobře posloužily jako soundtrack k dystopickému filmu, se tak zcela ztrácí, co je Trickyho práce a co příspěvek hostů. Nakonec ale možná právě ona žánrová rozkročenost odhání vkrádající se nudu.

Jediná skladba, která se bez hostů obejde - na akustické kytaře, klavíru a smyčcích postavená The Only Way - má sice svým tradičním pojetím nejblíž kořenům někdejšího skoročlena Massive Attack, zároveň působí o řád přesvědčivěji než zbytek písní.

Proč se Tricky rozhodl zařadit křehkou a povedenou, ale svým skromným pojetím z celku naprosto vystupující coververzi Doll, již původně jako Doll Parts zpívala Courtney Love se svými Hole, ví asi jen on sám. Stejně jako to, proč vlastně album vznikalo v Moskvě, aby se pak nahrávání přesunulo do Berlína.

Ruskou stopu tu nicméně zanechal petrohradský raper Smoky Mo a jeho kazašský kolega Skriptonit spolupracoval hned ve čtyřech skladbách.

Lze ovšem jen spekulovat, zda právě oni vyprovokovali onu klaustrofobní atmosféru jen těžko specifikovatelného zla. Právě temné nálady a produkční fígle (skvělé tu jsou třeba basové linky, na zvuku se mimochodem podílel i Jay-Z) tak zůstanou v paměti spíše než samotné skladby.

Tricky: ununiform

Vydali False Idols, 2017
Hodnocení Aktuálně.cz: 60 %

Je jasné, že někdo, komu bude v lednu padesát a má za sebou tři desetiletí na hudební scéně, může dle libosti bilancovat i "prohrabávat" se svou vlastní hudební minulostí a užívat si starých zvuků či postupů.

Bylo by ale nefér zastírat, že jako celek je novinka jen stínem Trickyho starších nahrávek.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy