Sledovat dirigenta, jak vás řídí hůlkou, je vtipné, říká kapela Zrní. Z garáže se posunula do sálů

Hana Slívová Hana Slívová
3. 10. 2017 7:00
Kladenská skupina Zrní patří mezi nejoblíbenější klubové kapely. Se svými nápady z garáže a riffy z euforických soustředění to dotáhla až do velkého sálu Forum Karlín, kde 11. října zahraje svůj největší koncert společně s Filharmonií Hradec Králové. Zazní na něm i písničky z nového, zčásti elektronického alba Jiskřící. "S orchestrem hrajeme už potřetí a pokaždé jsem měl stejný pocit: během setkání jsme byli obezřetní a nevěděli, co od sebe čekat. Když se dohrálo, byli jsme my i filharmonici nadšení. Když je hudba autentická a koncert se povede, spojí i lidi s jinak různým hudebním vyznáním," říká zpěvák Zrní Jan Unger.
Skupina Zrní.
Skupina Zrní. | Foto: Zrní

Na začátku podzimu jste museli zrušit několik koncertů kvůli nemoci kytaristy Honzy Juklíka, kterého nakazilo klíště. Bude do koncertu ve Foru Karlín v pořádku?

Myslím, že jo. Borelióza prý umí být vleklá a nepříjemná, ale tu akutní, horečkovou pasáž už má za sebou a na koncert v Karlíně bude určitě v plné síle.

Co vlastně po praktické stránce pro kapelu znamená společné vystoupení s filharmonií? 

Když hrajeme sami, můžeme na sebe víc reagovat a nechat se unést, což je s filharmonií složitější. Jako kapela jsme najednou součástí daleko většího celku, máme větší zodpovědnost, musíme se víc soustředit na dodržení formy i rytmu.

Člověk je součástí ohromně silného zvuku, souzvuku tolika nástrojů, společného hraní a prožívání tolika lidí naráz! Je to velký zážitek, euforický pocit.

Je taky boží slyšet písničky, které jsme dali dohromady v garáži, v provedení orchestru. Vidět dirigenta, jak vás řídí hůlkou, je až bizarní a vtipné.

Kdo se postaral o aranže?

Aranže napsal - a myslím, že moc dobře - fenomenální houslista Stano Palúch. Pro naše party to neznamená žádnou změnu. Zvuk se jenom rozšířil a obohatil o nové nápady, zvuky a harmonie. Společné zkoušení bude trvat jeden den. Ač nám to přijde šíleně málo, takhle profesionálnímu tělesu to stačí. 

Kdo z kapely dával pozor na to, aby se z aranží nestal kýč?

Zrní a Dekkadancers

Během koncertu se ke kapele připojí taneční soubor Dekkadancers. Kdo vymýšlel choreografii a písničky, při nichž se bude tančit?

"Pro Forum Karlín bylo potřeba vymyslet momenty, které by koncert odlišily od našeho běžného hraní. Takhle velký prostor si vyžaduje jiný přístup. Tanec mě napadl k písničce Lehko z nového alba. Písnička má syrový text a já si představil, že by bylo pěkný, kdyby k němu na pódiu ladně a minimalisticky tancoval baleťák. Dostali jsme tip na prvního sólistu Národního baletu Ondru Vinkláta a on byl pro. Nakonec jsme nápad rozšířili na čtyři písničky, vnichž tancují členové jeho tanečního souboru Dekkadancers," říká Jan Unger. 

To pro nás bylo hodně důležité. Hodně jsme to všichni hlídali a se Stanem Palúchem řešili, aby aranže nesklouzly k lacinému zpatetizování, aby filharmonie písničky skutečně rozšiřovala a obohacovala. Několik aranží se povedlo natolik, že nás zpětně ovlivňují i během sólových koncertů. Změněné harmonie už teď slyšíme pořád.

Co vás vlastně ke spolupráci s filharmonií vedlo? V jakém momentě si klubová kapela řekne, že si chce zahrát s orchestrem?

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová nás slyšela hrát akusticky na jedné akci pro promotéry. Po hraní za námi přišla s tím, že nás chce na hlavním pódiu a s filharmonií.

S Janáčkovou filharmonií jste v Ostravě hráli předloni. Dá se to nějak srovnat s tím, co teď zažijete s Filharmonií Hradec Králové?

Na Colours s Janáčkovou filharmonií to byla premiéra a ta je vždycky specifická. Byli jsme opatrnější, asi i trochu nervóznější, ale zároveň ohromení do té doby neznámým zážitkem. Celé to bylo umocněné tím, že jsme hráli po Björk před asi 40 tisíci lidmi.

Podruhé jsme už tenhle program hráli právě s Filharmonií Hradec Králové, s níž nás dala dohromady organizátorka hradeckého festivalu Na jednom břehu Martina Součková. Už jsme se víc uvolnili a víc si to užili. Ale obě ta tělesa jsou samozřejmě stejně dobrá.

Mluvili jste s některými členy filharmonie, jak se jim tento trochu jiný repertoár, než na který jsou zvyklí, hraje?

Těm, se kterými jsme o tom mluvili, se to líbilo moc. A často jsme slyšeli, že je to dobře napsané a zábavné hrát.

Při všech třech zkušenostech s orchestrem - tou třetí bylo hraní s FOK - jsem měl stejný pocit: během setkání jsme byli obezřetní a nevěděli, co od sebe čekat. Když se dohrálo, byli jsme my i filharmonici nadšení. Je-li hudba autentická a koncert se povede, spojí i lidi s jinak různým hudebním "vyznáním".

V posledních letech je spolupráce orchestru a "popové" scény i v zahraničí poměrně častý jev. Zaujal vás v tomto směru někdo?

Aby to znělo dobře, musí být aranže nápadité, což se ne vždycky povede a ne vždycky to asi kapely takhle chtějí.

Některé projekty jsou jenom zmohutnělé, zfilmohudbované, zvážnělé verze kapelních písniček. To nás nebaví, chtěli jsme se toho vyvarovat a doufám, že se nám to alespoň u většiny písniček povedlo. Nemám moc velký přehled o jiných projektech, ale moc se mi líbí, jak s filharmonií pracuje právě Björk.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy