Provazochodec i zvuk zvonů otevřou Plzeň jako město kultury

ČTK ČTK
12. 1. 2015 13:58
Plzeň zahajuje celoroční projekt Evropské hlavní město kultury 2015 velkolepou show na historickém náměstí. Její součástí bude i dosud největší videomapping uskutečněný v Česku.
Provazochodec David Dimitri se projde nad hlavami tisíců diváků při zahájení projektu EHMK 2015.
Provazochodec David Dimitri se projde nad hlavami tisíců diváků při zahájení projektu EHMK 2015. | Foto: EHMK 2015

Plzeň - Zhruba 240 metrů dlouhý přechod švýcarského provazochodce Davida Dimitriho nad hlavami tisíců Plzeňanů bude v sobotu jedním z řady výjimečných okamžiků slavnostního zahájení Plzně jako Evropského hlavního města kultury pro rok 2015.

Šestnáct milimetrů silný kabel povede z věže františkánského kláštera na ochoz katedrály sv. Bartoloměje. "Součástí pětačtyřicetiminutové zahajovací show na náměstí Republiky bude kromě toho i videomapping na stěnu katedrály a okolní domy, rozeznění zvonů i vystoupení sto padesáti českých i zahraničních umělců," řekl o zahajovacím večeru umělecký šéf projektu Petr Forman.

Vizualizace zahájení projektu EHMK 2015 na plzeňském náměstí.
Vizualizace zahájení projektu EHMK 2015 na plzeňském náměstí. | Foto: EHMK 2015

"Přál bych si, aby lidé měli co nejvíc zážitků, překvapení je ta nejlepší forma, jak jim je zajistit. Nechci proto příliš prozradit," dodal Forman. Podle jeho slov se bude dít spousta věcí, v hlavní roli je samotné město a nové zvony, jevištěm jsou domy a katedrála, kde se bude vše odehrávat.

Slavnostní představení nazvané Symfonie zvonů začne na náměstí v 17:30. Lidé se tam předtím dostanou čtyřmi průvody, které symbolizují plzeňské řeky. Poté se na celé ploše rozehraje show, která potrvá do 18:15.

"David Dimitri je jedním z velkých projektů daného momentu. Půjde z věže kláštera na ochoz katedrály. Kvůli statickým posudkům jsme museli trasu měnit, původně měla mít 140 metrů, nyní má 240 metrů, půjde z výšky 20 metrů do výšky 60 metrů, na ochoz by měl vstoupit kolem šesté hodiny," uvedl Forman.

V tu chvíli se rozezní nové zvony katedrály. Na ně se složili v uplynulých měsících Plzeňané, stometrové kostelní věži chyběly přes sedmdesát let, za druhé světové války byly roztaveny na zbraně. Zazní všech pět zvonů, čtyři nové a jeden historický. "Tu symfonii zvonů nikdo z nás nezažil, protože si to tady v Plzni nepamatujeme," uvedl plzeňský biskup František Radkovský, zvony označil za akustický symbol města. K plzeňskému zvonění se přidají ve stejnou chvíli i katedrály v dalších městech Česka i v zahraničí, například v Paříži, Helsinkách či Stockholmu.

Kolem katedrály už vznikají konstrukce, největším úkolem je nyní na náměstí za krátkou dobu vše sesadit dohromady. Připravena už je také technika pro největší videomapping, který se podařilo uskutečnit v České republice a jenž pokryje plochu pěti tisíc metrů čtverečních, tedy katedrálu a okolní domy.

"Systém jedenácti projektorů už je připraven, první obavy, jak se technika v tomto počasí bude chovat, jsou zmírněny," uvedl Forman. Projekce se bude po 19. hodině opakovat ve smyčkách, aby ji mohli zhlédnout i lidé, kteří se předtím na náměstí nevešli.

Podle uměleckého šéfa EHMK 2015 největším problémem může být počasí. Pro provazochodce je nebezpečný vítr, pro videomapping sněhová vánice. "Už jsem šel v deštivém počasí. Nemám ale moc zkušeností s namrzlými kabely, doufám, že teploty neklesnou pod nulu," uvedl Dimitri. Vítr se má dle předpovědí zklidnit.

Na ceremoniálu se podílí řada tvůrců. Například kostýmní výtvarník Jan Pištěk navrhuje kostýmy pro dvě hlavní postavy, které symbolizují Zvuk a Světlo. "Je to náročné z technického hlediska, jde o dva kostýmy na sobě, jedná se totiž o jednu figuru, která se musí během své role přímo před zraky diváků změnit z jedné postavy do druhé," uvedl.

Podle ředitele projektu Jiřího Suchánka se slavnostní zahájení obejde bez projevů, ty budou v prostorách Nového divadla. "Nechtěli jsme míchat kulturu a politiku. V Novém divadle bude oficiální část, kde politici budou moci říci to důležité," uvedl.

 

Právě se děje

před 15 minutami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit EU vyzval k propuštění Navalného

Summit EU odsoudil zacházení s ruským opozičníkem Navalným a požaduje jeho okamžité propuštění na svobodu, uvedl šéf Evropské rady Charles Michel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy