Prezident Miloš Zeman vyznamenal i Zdeňka Trošku, Helenu Vondráčkovou nebo Luďka Sobotu

Kultura Kultura
28. 10. 2017 21:09
Prezident Miloš Zeman v sobotu u příležitosti státního svátku na Pražském hradě udělil 39 státních vyznamenání, nejvíc během svého pětiletého působení ve funkci prezidenta. Medaili za zásluhy I. stupně (zásluhy o stát v oblasti umění) převzali také slovenský herec Juraj Kukura, operní pěvec Štefan Margita, písničkář Jaromír Nohavica, zpěvačka Yvetta Simonová, herec a dramatik Jan Skopeček, herec Luděk Sobota, folklorní zpěvačka Jarmila Šuláková, in memoriam, režisér Zdeněk Troška, operní pěvkyně Eva Urbanová, popová zpěvačka Helena Vondráčková a spisovatel Vlastimil Vondruška. Architekt Jože Plečnik, in memoriam dostal Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy za rozvoj demokracie.
Foto: Ludvík Hradilek

Na Twitteru už ohledně "kulturních medailí" koluje i tak trochu černý humor. 

Letní komentář kontroverzní historie Jaromíra Nohavici (spolupráce s StB, podpora Tomia Okamury), ale také toho, jak Češi vnímají své kulturní idoly, je po prezidentském vyznamenání hudebníka opět aktuální.

"Příběh Jaromíra Nohavici je jednou úžasnou a nesnadno uchopitelnou písní, která jen doplňuje dosavadní písničkářovu tvorbu. Možná jsou ale všechny tyhle písně (včetně onoho autorova životopisu) také trochu vypovědí o nás samotných. O tom, jak jsme žili, žijeme a co považujeme za správné. A Nohavica svým životem i dílem nás o tom jen nutí přemýšlet, nic víc," píše komentátor Luděk Navara.  

Poslední celovečerní film natočil Zdeněk Troška v roce 2016, byla to rodinná komedie Strašidla. Přečtěte si recenzi. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy