Troška si hraje na lidového baviče, jeho Strašidla ale připomínají námět z dob vrcholné normalizace

Martin Svoboda Martin Svoboda
Aktualizováno 12. 5. 2016 20:32
Nová komedie Zdeňka Trošky Strašidla vypráví příběh rodiny hejkala Huga, jehož poklidný život změní vpád úředníka Patočky. Ten Hugovi oznámí, že řadu let neplatí nájem, a buď se musí vystěhovat, nebo zaplatit. V hlavních rolích se představí Tereza Kostková, Jiří Dvořák, Vladimír Polívka nebo Matěj Hádek. "Trailer připomínající námět z dob vrcholné normalizace doplňují narážky jako 'My strašíme tady, vy na úřadě' a není těžké uhádnout, co se za vyslovenými větami skrývá," popisuje první ukázku nové Troškovy komedie Martin Svoboda.
Strašidla - trailer | Video: Falcon

Zdeněk Troška je vnímám jako král české lidové zábavy v dobrém i zlém, co takové označení obnáší. A sám rád živí představu, že točí "blbiny pro lidi", jež mají pouze bavit a nic jiného.

Trailer na jeho novou pohádkovou komedii Strašidla ale připomíná, že pravda je někde jinde.

Strašidla.
Strašidla. | Foto: Falcon

Když pomineme nevkus vtipu o znásilňování ve filmu určeném primárně dětskému publiku a nebudeme se divit už celkem okoukaně pitvořivé Troškově stylizaci, nelze přehlédnout, že většina nabídnutých gagů má zároveň hodnotu politického nebo společenského komentáře.

Buržoazní strašidla musejí začít vydělávat peníze, musí se začít účastnit pracovního procesu a být užitečná, což samozřejmá po staletích zahálky nezvládají zrovna s lehkostí.

Trailer připomínající námět z dob vrcholné normalizace doplňují narážky jako "My strašíme tady, vy na úřadě" a není těžké uhádnout, co se za vyslovenými větami skrývá: Troškova nedůvěra vůči kapitalismu, bohatým lidem, elitám, zkrátka všemu, co není pracující lid. Zatím chybí jeho tradiční nenávist vůči církvi, ale jsme teprve u první upoutávky, takže není všem dnům konec.

Strašidla
Strašidla | Foto: Falcon

Není nic špatného na točení filmů s postojem, my jako diváci si však onen postoj musíme uvědomovat, abychom o něm mohli diskutovat a rozhodnout se, jestli ho přijmeme, nebo odmítneme. Zdeněk Troška se maskuje coby neutrální lidový bavič, ačkoliv ve skutečnosti jde o jednoho z politicky nejangažovanějších filmařů, jehož dílo prostupuje silná agenda. Ať už záměrně kalkuluje, nebo své postoje a frustrace zkrátka nedokáže do díla nepromítat, nám předkládá svůj světonázor.

Zjevně už si nemůže pomoct ani u pohádek.

Diskusi o samotném poselství můžeme rozjet až 18. srpna, kdy snímek vejde do kin. Dopředu se na něj ale připravme, protože přijmout Troškova tvrzení o "pouhé zábavě" nelze. Mezi tím můžeme i kroutit hlavou, proč i dobří herci jako Čtvrtníček a Hádek tak moc potřebují u Trošky roli.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 minutou

Unijní soud pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, čeká na verdikt Evropské komise

Unijní soud přerušil projednávání žaloby České republiky na Evropskou komisi podané kvůli zablokované dotaci pro společnost Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí komise o dotaci. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Žaloba se týká částky 30 tisíc eur (přibližně 800 tisíc korun), které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Přerušení soudního řízení serveru potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," uvedla Štíchová. Kdy komise o věci rozhodne, není zatím jasné.

Podle serveru a Deníku N jde o dotaci na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, kterou provozuje společnost Schrom Farms. Peníze na projekt už ČR firmě poslala ze státního rozpočtu, ačkoliv EU na něj prozatím přispět nechce.

Zdroj: Domácí
před 16 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy