Pražské quadriennale, největší přehlídka trendů ve scénografii, se bude inspirovat proměnou doby

Kultura Kultura
5. 6. 2017 16:12
Čtrnáctý ročník Pražského quadriennale, světové největší přehlídky národních trendů ve scénografii a divadelním prostoru, se uskuteční 6. - 16. 6. 2019 na holešovickém Výstavišti. Zabývat se bude tématy imaginace, proměny a reflexe.
Tribes: Kateřina Štefková - Luxury. Pražské quadriennale v roce 2015. | Video: Pražské quadriennale

Největší přehlídka scénografie a práce s divadelním prostorem, Pražské quadriennale, nabídne v červnu roku 2019 tři soutěžní výstavy: zemí a regionů, divadelní architektury a prostoru a studentských prací.

Koncepce akce je inspirovaná podobou hlavní ceny pro nejlepší expozici - zlatou trigou. Ta je metaforou propojení tří různých sil a poukazuje na důležitost spolupráce. Tři koně znamenají tři fáze života: divokost mládí, dospělost obohacenou zkušenostmi a moudrost stáří. Zlatou trigu v roce 1999 získala expozice Šimona Cabana a Simony Rybákové. 

O české účasti a podobě expozic rozhodne výběrové řízení, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR.

Třináctý ročník quadriennale se předloni konal na 40 místech mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Umělci ze 78 zemí tam připravili desítky expozic, které vidělo přes 100 tisíc lidí. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Metro loni kvůli covidu přepravilo jen 251,4 milionu lidí, meziročně o 44 procent méně

Pražské metro loni přepravilo 251 423 milionu cestujících, což je meziročně asi o 44 procent méně. Důvodem poklesu je pandemie nemoci covid-19. Stejně jako předloni nejvytíženější byla přestupní stanice Můstek mezi linkami A a B a nejvytíženější úsek byl na trase C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK). Metro má tři linky s 61 stanicemi a provozuje jej městská firma Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP).

"Při zahrnutí přestupu do jedné jízdy vykonali cestující metrem v říjnu 2020 zhruba 680 000 cest za den, bez přestupů asi 828 000 cest, tedy o asi 44 procenta méně než ve stejném období o rok dříve. Rozsah provozu byl ve stejný okamžik omezen o asi devět procent," píše se v dokumentu.

Z celkového počtu cestujících v pražské integrované dopravě jich metro využilo přes 31,4 procenta. Soupravy metra loni najezdily 56,66 milionu kilometrů, přičemž předloni to bylo 60,894 milionu kilometrů. Ve špičce bylo v provozu v průměru 90 souprav, což je meziročně o 13 méně. Nejvíc souprav vyjelo na linku C, která měla rovněž nejkratší intervaly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bleskové povodně v Afghánistánu mají 150 obětí, tvrdí Tálibán

Bleskové povodně, které ve středu večer místního času postihly afghánskou provincii Núristán, si vyžádaly 150 obětí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které má tuto oblast na severovýchodě země pod kontrolou.

Tiskové agentury dříve s odvoláním na afghánskou vládu uváděly nejméně 40 obětí. Agentura AP ale citovala i mluvčího guvernéra provincie, podle něhož je obětí nejméně 60. I on ale uvedl, že mrtvých bude zřejmě mnohem více.

"Bohužel voda vzala polovinu vesnice, kde stálo více než 100 domů. Více než 100 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných," řekl už dříve agentuře Reuters mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Zdroj: ČTK
Další zprávy