Podcast Petra Viziny: Nepíšu historky z podsvětí, leda tak z očistce, říká Pýcha

Petr Vizina Petr Vizina
7. 10. 2020 18:00
Se scenáristou Petrem Pýchou o tom, kam až se dá zajít v krutosti a proč se v sauně chlapi nehádají do krve.

Držitel Českého lva za scénář k filmu Všechno bude učí na střední škole v Semilech a doma v Lomnici nad Popelkou je o nedělích zvoníkem.

Ve hře, kterou teď podle jeho scénáře připravuje Český rozhlas, má vedlejší, přesto důležitou roli inženýr, podnikatel, miliardář a filantrop Horálek, který se chystá vstoupit do politiky s projektem Šťastná země. "První, co režiséra na celé té hře zajímalo, byla odpověď na otázku, jestli jde o Babiše," neskrývá jisté rozpaky Petr Pýcha.

Podcast s Petrem Pýchou si můžete poslechnout zde:

Scénáře často tvoří se svým spolužákem z první třídy základní školy, spisovatelem Jaroslavem Rudišem. Společně napsali hru nazvanou Léto v Laponsku (2005). V Česku jim vynesla Cenu Alfréda Radoka, Finové díky ní přišli na chuť sauně jako prostředí mužské pospolitosti.

"Sauna vás zbaví tělesných i mentálních jedů. Vypotíte je. Zároveň je to prostředí, kde se povídá, ale na rozdíl od hospody se tam chlapi nerozčilují a neporvou do krve, protože by je v tom vedru trefilo," přibližuje Pýcha prospěšnost saunování pro veřejnou rozpravu.

Pýchovy scénáře mají vždy svou hrabalovskou "perličku na dně", událost, která obstojí při vyprávění kdekoliv - u hospodského stolu, stejně jako na lavičce v sauně. Nalézt ji lze ve filmu Úhoři mají nabito režiséra Vladimíra Michálka, stejně jako v hororové komedii Lidojedi, kde si Pýcha s Rudišem vyzkoušeli, kam až mohou dojít v brutalitě zápletky.

Právě dokončovanou hru Bulhar, z níž v podcastu uslyšíte ukázky, uvede Český rozhlas Vltava v úterý 3. listopadu.

Vítejte u pořadu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes scenárista Petr Pýcha. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy